Poznáte výhody výsevných pásikov?

  • 11.03.2021

Jarná príprava pôdy a výsevy patria v zeleninovej záhradke medzi náročnejšie úlohy. Poradíme, ako si prácu výrazne uľahčiť.

Mrkva na hriadke

Práca v záhrade by nemala ukrajovať príliš veľa z času, ktorý môžeme stráviť oddychom v nej. Veľmi dobrou pomôckou pri výsevoch, ktorá čas šetrí, je výsevný pásik. S ním sú výsevy rýchle, presné, s minimálnou námahou a s profesionálnym výsledkom.

Fólia, ktorá sa premení na CO2 a vodu

Výsevný pásik je vyrobený z ekologickej vodorozpustnej fólie, ktorá sa pri styku s vlhkou pôdou postupne zmení na gél a činnosťou pôdnych mikroorganizmov sa rozloží na oxid uhličitý a vodu. Sú v ňom uložené semená zelenín tak, aby po ich vzídení bol v riadku optimálny počet jedincov, čiže s presnými medzerami ideálnymi pre ten-ktorý druh. Vďaka tomu sa každá rastlinka už od vyklíčenia vyvíja bez toho, aby ju susediace jedince oberali o životný priestor, vodu, vzduch a svetlo. Prejaví sa to na celkovej kondícii rastlín, vyššej odolnosti proti chorobám a škodcom a nakoniec i v bohatšej a krajšej úrode. Veľkou prednosťou použitia pásikov je aj fakt, že následne nie je potrebné náročné jednotenie rastlín po vzídení.

Ako na to

Práca s výsevným pásikom je jednoduchá, ale aby bola aj úspešná, mali by sme dodržať niekoľko zásad:

  1. Tesne pred výsevom drobných semien alebo položením výsevných pásikov nikdy nekypríme pôdu do hĺbky, inak narušíme pôdnu kapilaritu (systém drobučkých kapilár, vďaka ktorému sa voda zo spodných vrstiev pôdy vzlínaním dostane až
    ku klíčiacim semenám).
  2. Brázdičku na uloženie semien alebo výsevného pásika urobíme mierne zašpicatenou latkou, ktorú zatlačíme do pôdy do hĺbky 1 – 2 cm, a nie motykou alebo kolíkom. Dno (osivové lôžko) a steny brázdičky musia byť spevnené a rovné.
  3. Na osivové lôžko položíme výsevný pásik.
  4. Pomocou latky zahrnieme brázdičku tenkou, ale rovnomernou nepreschnutou vrstvou pôdy.
  5. Pôdu nad semenami pritlačíme latkou alebo ľahkým valcom.
Hriadky v záhrade
Spoločnosť SEDOS má vo svojom sortimente výsevné pásiky s dĺžkou 5 m a 10 m všetkých základných druhov zeleniny s drobnými semenami. Žiadané sú najmä rôzne odrody mrkvy, petržlenu, reďkovky, šalátu, póru, cvikly, špenátu a niektoré druhy byliniek.

Pomôže i sejačka

Ak vysievame väčšie plochy, môžeme si zadovážiť pomocníka, sejačku výsevných pásikov SEVYPA HOBBY, ktorá sejbu ešte viac uľahčí a skvalitní. Stačí upevniť návin výsevného pásika na držiak, prevliecť pásik cez výsevný mechanizmus a sejačkou prejsť po pripravenom záhone. Sejačka si vytvorí brázdičku so spevneným dnom, položí do nej pásik, prihrnie pôdou a zatlačí. Je to naozaj rýchla, pohodlná a presná sejba, pri ktorej rozmiestnime semená podľa odporučeného sponu a ani si to neuvedomíme.

Kombinované výsevné pásiky

Veľkú popularitu si získali aj výsevné pásiky so značkovacou plodinou. Ide vlastne o kombinovaný výsev dvoch až troch plodín s rôznou rýchlosťou vzchádzania a dĺžkou vegetačného obdobia. Obľúbeným pásikom tohto typu je napríklad kombinácia reďkovky s mrkvou či petržlenom, pričom semienko reďkovky je v pásiku uložené každých 10 cm. Po uložení pásika do pôdy vzchádza o cca 5 – 7 dní reďkovka, tým vlastne vyznačí riadky a už môžeme robiť kultiváciu medziriadkov, ničiť burinu, prísušok, aby mrkva alebo petržlen lepšie vzchádzali a rástli. Asi po mesiaci reďkovku opatrne pozberáme a vychutnáme si prvú úrodu. Mrkva alebo petržlen budú rásť nerušene ďalej až do zberu. Kombinované výsevné pásiky umožnia na jedenkrát vysiať dva i tri druhy zeleniny, mrkvu a cibuľu, petržlen a cibuľu, rôzne druhy šalátov a podobne.

Spoločnosť SEDOS vychádza záhradkárom v ústrety a umožňuje telefonickú, elektronickú aj poštovú objednávku výrobkov, ktoré potom doručí až domov prostredníctvom zásielkovej služby.

Viac informácií nájdete na www.sedos.sk.

 

Zdroj: PR SEDOS, s.r.o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada