Tieň od susedov v úžitkovej časti záhrady. Čo s tým?

  • 18.04.2021

Živý plot od susedov zatieňuje zeleninové záhony. Žiaľ, sused so znížením nesúhlasí. Poradíte prosím, čo sa s tým dá robiť?

Zeleninová hriadka v záhrade

Ako píšete v maile, so susedom sa neviete dohodnúť na znížení živého plota do prijateľnej výšky.

Zelenina, ktorú pestujete, vyžaduje dostatok slnečného svitu. Navyše, dreviny jej konkurujú aj čo sa týka vody a živín. Na podobné situácie myslí § 127 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí o povinnostiach vlastníka, v tomto prípade majiteľa živého plota. Pre nápravu situácie sa môžete obrátiť i na obec, pomoc od obce vyplýva z ustanovenia § 5 Občianskeho zákonníka. Krajnou možnosťou je podanie žaloby na súd.

Susedské spory sú však nadmieru nepríjemné a dlhodobé, preto navrhujem zvážiť reorganizáciu vlastnej plochy, konkrétne presun zatienenej časti zeleninového záhona na slnečné miesto. Na pôvodnú plôšku potom môžete vysadiť rastliny vhodné do tieňa či polotieňa.

Rozhraním zeleninovej a novovzniknutej okrasnej časti môže viesť chodníček. Vznikne tak nové, zaujímavé riešenie. Zároveň sa zmenší plocha trávnika, náročného na opateru a zavlažovanie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov