Tieto 4 rastliny ozdobia záhradu aj počas zimy

  • 30.01.2020

Záhrada sa počas zimy nachádza v stave vegetačného pokoja. Kým január je zvyčajne najchladnejším mesiacom v roku, február je len o niečo teplejší. Napriek tomu sa môžeme tešiť z kvetov niektorých okrasných krov. V spojení s listami vždyzelených drevín alebo ihličím pôsobia impozantne.

Zamrznuté papradie

Iné dreviny zas odhaľujú svoju kôru, ktorá môže byť skutočne nádherná, či už výrazne farebná, alebo netradične štruktúrovaná. Zimné obdobie je ideálne na plánovanie zmien, dopĺňanie informácií a prípravu nákupných zoznamov. Nezabudnime preto do plánov jarnej výsadby rastlín zahrnúť i tie, ktoré skrášlia záhradu v tomto období.

Hviezda mesiaca

Cortaderia selloana ‘Pumila’

Cortaderia selloana
Foto: Pavel Chlouba

Kortadéria, atraktívna okrasná tráva, prosperuje na Slovensku len v teplejších oblastiach. V ideálnych podmienkach vytvára husté trsy a výrazné súkvetia, ktoré pripomínajú jemné páperie. Vyberieme pre ňu slnečné miesto s dostatočne priepustnou pôdou. Vždy pred príchodom zimy ju zazimujeme, inak hrozí, že uhynie. Pevne ju zviažeme, aby sa sneh nedostal dovnútra trsu. Suchú nadzemnú časť odstránime až skoro na jar. Hodí sa predovšetkým do modernej mestskej záhrady.
v. × š.: 150 × 100 cm

Krehké kvety


Počas zimy kvitnú nielen známe čemerice, ale aj niektoré okrasné kry, pričom vybrať si je určite z čoho. Hoci kvety v zime kvitnúcich druhov nie sú veľké, je ich viac a často sa vyznačujú príjemnou vôňou. Nato, aby rozkvitli, často stačí krátke oteplenie a najmä zopár slnečných dní.

Jasminum nudiflorum

Jasminum nudiflorum

Jemne žlté a krehko pôsobiace kvety rozkvitajúce na husto rozvetvených zelených a neolistených stonkách jazmínu nahého pôsobia ako nádherný vodopád, najmä ak túto plazivú drevinu necháme prevísať napríklad cez múrik. Potrebuje dostatok slnka.
v. × š.: 150 × 150 cm

Dekorované korálkami

Počas zimy nájdeme na mnohých drevinách nápadne farebné a lesklé plody. Sú prirodzenou ozdobou záhrady a zároveň potravou pre vtáctvo. Štedrú úrodu plodov docielime výsadbou daného druhu na slnečné miesto s výživnou pôdou. V sortimente nájdeme rastliny, ktorých plody vydržia až takmer do konca zimy, kým ich neoberú operení návštevníci záhrady. K takýmto krom patrí aj cezmína. Pôvab jej plodov v zime zvýrazňuje inovať.

Ilex aquifolium

Ilex aquifolium

Cezmína ostrolistá je atraktívna vždyzelená drevina, ktorá sa pestuje v tvare kra alebo stromčeka. Má lesklé tmavozelené lístky s typickými zúbkami na okraji.
v. × š.: 400 × 200 cm

Hodnotné detaily

Vždy sa oplatí nechať záhradu aspoň na niektorých miestach neupratanú. Ak sa totiž na jeseň vzdáme precíznosti, počas zimy sa môžeme potešiť pohľadom na mnohé zaujímavosti a prekvapenia, o ktoré sa postará sama príroda. A tie bývajú najkrajšie. Kúzelný môže byť počas zimných dní pohľad na porast papraďorastov.

Dryopteris filix-mas

Zamrznutá papraď

Papraď samčia je naša domáca rastlina tienistých stanovíšť a také jej vyberieme aj v záhrade. Dohneda sfarbené jemne vykrajované listy sú nielen počas zimy ozdobou plôch pod stromami.
v. × š.: 80 × 60 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pavel Chlouba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?