Vošky sa nevyhýbajú ani izbovým rastlinám. Čo s tým?

  • 15.01.2022

Čo s voškami na izbových rastlinách? Pravidelne ich mávame práve na izbovkách.

Vošky sa nevyhýbajú ani izbovým rastlinám. Čo s tým?

Vošky patria medzi hmyz žijúci v kolóniách. Škodia cicaním rastlinných štiav, čím ich značne oslabujú. Prenášajú rôzne ochorenia, najmä vírusové. Vyskytujú sa prevažne na spodných stranách listov.

V prípade zistenia prítomnosti vošiek je potrebné napadnutú rastlinu izolovať a následne ošetriť. Existuje viacero spôsobov, ako na to. Najúčinnejšie sú chemické postreky, no v bytoch ich používame iba v nevyhnutných prípadoch. Veľmi dobre zaberá biologická ochrana v podobe lepových doštičiek, prípadne aplikácia prípravku NeemAzal T/S – Nimbový olej.

Z prírodných osvedčených receptov je možné použiť výluh zo žihľavy, tabaku, levandule, púpavy i lopúcha, ktorým rastliny postriekame. Vošky sa dajú likvidovať aj mechanicky, zotretím z rastlín. Vhodným spôsobom je takisto sprchovanie rastlín prúdom vody, ktoré treba opakovať minimálne dvakrát.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?