Všetko, čo vás zaujíma o pestovaní paradajok: Odpovedáme na 45 najčastejších otázok

  • 20.04.2023

Nazrite na 45 najčastejších otázok o pestovaní paradajok – od výberu odrody až po zber posledných plodov. Odpovedá a radí skúsená pestovateľka a záhradná architektka Lucie Peukertová. 

Ako pestovať paradajky
Foto: Shutterstock

Paradajky sú azda najobľúbenejší druh plodovej zeleniny, ktorú pestuje prakticky každý záhradkár. I tak sa však občas vynoria dôležité otázky. Veríme, že nasledovné zhrnutie bude pre vás na začiatku sezóny prínosné.

1. Aký je rozdiel medzi kríčkovou a kolíkovou odrodou paradajky?

Základný rozdiel je charakter rastu, s ktorým následne súvisí odlišná starostlivosť. Zatiaľ čo pri kolíkových paradajkách je naším cieľom zapestovať rastliny s rovnou a nerozvetvenou stonkou, v prípade kríčkových odrôd ju necháme rozvetviť. Kolíkové paradajky sú pomerne vysoké a sadenicu postupne uväzujeme k pevnej a vysokej opore v podobe kolíka alebo špirálovej tyče. Rastliny môžu mať na konci, keď ponecháme vrcholec, bežne viac ako dva metre.

V porovnaní s nimi sú kríčkové paradajky o dosť nižšie a oporu nepotrebujú. Každý pestovateľ preferuje inú skupinu paradajok a každý má na to svoje dôvody. Pre začiatočníkov je jednoduchšie pestovať kríčkové, ktoré sa nepriväzujú a nevyštipujú. Naopak, pri kolíkových je vyštipovanie bočných výhonov vyrastajúcich pri báze listov nevyhnutné.

2. Kedy sa oplatí vysievať paradajky doma a kedy je výhodnejšie radšej kúpiť priesady?

Domáce pestovanie sadeníc je výhodné z niekoľkých dôvodov. Tým najdôležitejším je azda možnosť vypestovať si odrody, ktoré si sami zvolíte vrátane atraktívnych noviniek či starých odrôd. Tie by ste v podobe predpestovaných sadeníc ani nezohnali. Predpestovanie zo semien sa oplatí tiež v prípade, keď plánujete pestovať väčšie množstvo rastlín, je to finančne výhodnejšie. Aj tak si však môžete zaobstarať niekoľko predpestovaných sadeníc odrôd, ktoré ste nevysievali.

Naopak, ak plánujete vysadiť len niekoľko rastlín, celkom postačí zaobstarať si hotové zdravé sadeničky v prvej polovici mája. Zaujímavú a málo známu možnosť predstavujú vrúbľované paradajky, vďaka ktorým sa dočkáte skoršej a bohatej úrody. Oveľa dlhšie tiež odolávajú plesniam, a tak plodia dlho do jesene.

Vysievanie paradajok doma do plastových nádob
Foto: Shutterstock

3. Kedy a ako vysievať rajčiny?

S výsevom paradajok sa príliš neponáhľajte, najlepším termínom je druhá polovica marca. Ešte aj z aprílových výsevov, keď je už oveľa viac svetla, sa dočkáte dobrej úrody. Semienka vysievajte v pravidelných rozstupoch do kvetináča alebo výsevnej nádoby do výsevného substrátu do hĺbky približne 3 mm. Jemne ich zahrňte a výsev udržiavajte vlhký a v teple interiéru.

4. Kedy vysievať, ak plánujeme pestovanie vo fóliovníku či v skleníku?

Predpestované sadenice paradajok sa do skleníka alebo fóliovníka vysádzajú oveľa skôr ako na vonkajší záhon. Semienka preto vysejte v prvej polovici marca.

5. Kam umiestniť nádobku s vysiatymi semienkami?

Výsevnú nádobu umiestnite najlepšie na vnútorný okenný parapet alebo na iné svetlé miesto, kde sa bude teplota pohybovať okolo 25 °C. Predpestovanie je možné aj vo vykurovanom skleníku, dôležité je dodržať potrebnú teplotu.

6. Môžem vysiať semienka z paradajok, ktoré sme kúpili v obchode a chutia nám?

V prípade paradajok kúpených v obchode ide väčšinou o takzvané F1 hybridy. Zo semena by ste síce sadenice vypestovali, ale plody z nich by mohli byť výrazne iné, neraz nižšej kvality. Pri niektorých rastlinách by ste sa navyše ani zberu nemuseli dočkať, stáva sa, že z takéhoto semienka vyrastie len bujná, ale nekvitnúca rastlina.

Používať semená získané z kúpených paradajok sa oplatí len v prípade starých a pôvodných odrôd, ktoré neprešli krížením. Dobrým príkladom je divoká drobnoplodá alebo, naopak, veľká mäsitá vinohradnícka paradajka. Plody však musia byť dobre dozreté, aby semená boli dostatočne vyvinuté.

7. Ako sa starať o priesady?

Len čo paradajky vytvoria jeden alebo dva pravé listy, je najlepší čas na ich presadenie – pikírovanie do plastových či rašelinových kvetináčov. Mladé rastlinky vysaďte pokojne približne o tretinu hlbšie, než pôvodne rástli. Pri pikírovaní použite čerstvý substrát určený na výsev a množenie. Zálievka by mala byť rovnomerná, pričom rastliny v tejto fáze vyžadujú dostatok svetla.

Starostlivosť o priesady paradajok na okennom parapete
Foto: Shutterstock

8. Môžem pestovať niečo v záhone pred výsadbou paradajok?

Áno, jarné zeleniny s krátkym vegetačným obdobím. Už v marci sa totiž dajú vysievať skoré odrody reďkoviek a odolné odrody skorých šalátov, ktoré pod bielou netkanou textíliou stihnú dostatočne dorásť. Vôbec neprekáža, že do výsadby paradajok nestihnete všetko pozberať, šaláty môžu bez ťažkostí rásť aj medzi nimi.

9. Čo, naopak, nepestovať v záhone pred paradajkami?

V prípade paradajok sa vždy oplatí premýšľať, kam túto na živiny a svetlo náročnú plodinu vysadíte. Nemali by ste ich pestovať viac rokov na rovnakom mieste, ale ani na záhone, kde ste minulý rok pestovali zemiaky, baklažány, papriky či jahody. Po týchto plodinách by totiž mohli byť ohrozené chorobami i škodcami. V mesiacoch pred samotnou výsadbou na rovnakom záhone nepestujte špenát, ktorý v porovnaní so spomínanými reďkovkami a šalátmi vyčerpá z pôdy výrazne viac živín.

10. Ako pripraviť záhon?

Paradajky patria do skupiny zeleniny prvej trate, čiže do skupiny najnáročnejšej na živiny. Ideálne je, ak na jeseň pôdu vyhnojíte hnojom, alternatívou je jarné zapracovanie väčšieho množstva kompostu do pôdy. Pôdu odburiňte, zrýľujte, rozbite hrudy a do roviny pohrabte. 

11. Kedy vysádzať priesady von?

Pre vonkajšiu výsadbu paradajok je ideálna druhá polovica mája, teda obdobie po „zamrznutých“. V teplom roku môžete aj trochu zariskovať a niekoľko sadeníc vysadiť aj koncom apríla. Skôr vysadené rastliny dôkladne chráňte bielou netkanou textíliou nielen v noci, ale aj počas chladného dňa.

12. Kedy priesady sadiť do fóliovníka či skleníka?

Zdravé a silné sadenice môžete do skleníka alebo fóliovníka vysadiť buď koncom apríla, alebo na začiatku mája. Steny z fólie, polykarbonátu alebo zo skla mladé rastliny ochránia pred nepriazňou počasia, ktoré býva v tomto období ešte stále vrtkavé. Navyše bude v slnečných dňoch vnútri výrazne teplejšie.

13. Dajú sa všetky odrody sadiť aj von, aj do fóliovníka či skleníka?

Paradajky sú všeobecne teplomilné plodiny, ktorým chránené podmienky v skleníku alebo vo fóliovníku vyhovujú. Navyše tu nie sú vystavené opakovaným dažďom, čiže zmáčaniu listov, čo môže viesť k rozvoju hubových chorôb. Pri niektorých odrodách sa môžete stretnúť s údajom, že sa hodia „len“ na poľné pestovanie. Takéto paradajky sa totiž oveľa lepšie vyrovnávajú so sťaženými podmienkami pri pestovaní na voľnej ploche.

Ako a kedy vysádzať sadenice paradajok von alebo do skleníka
Foto: Shutterstock

14. Musím vo fóliovníku alebo v skleníku opeľovať kvety ručne? Ak áno, ako?

Paradajky sú samoopelivé rastliny, na ich opeľovaní sa primárne nepodieľa hmyz. Peľ sa prenáša pomocou vetra, preto fóliovník alebo skleník vetrajte, aby prišlo vďaka miernemu prievanu k prenosu peľu. Potom nie je nutné kvety opeľovať ručne. 

15. Paradajky v skleníku v lete málo plodia, prečo?

Pokiaľ máte kvalitnú sadbu, príčinou môžu byť nadmerné teploty. Okrem toho, že sa z roka na rok zvyšuje počet tropických dní, pod sklom sa uplatňuje aj skleníkový efekt, čiže prehrievanie. Preto je nevyhnutné vetranie počas dňa aj v noci a tiež pritieňovanie.

16. Je nutné sadiť priesady šikmo či naležato?

Pri sadeniciach paradajok sa odporúča zahĺbená alebo šikmá výsadba približne o tretinu hlbšie, než boli pôvodne pestované, prípadne po prvé listy. Zo stonky totiž vyrastú nové korene, ktoré sa pripoja k zásobovaniu rastliny živinami aj vodou. Sadenice je možné vysadiť aj naležato. Táto metóda je vhodná najmä pri silne prerastených sadeniciach.

17. Líšia sa rozstupy pri výsadbe kolíkových a kríčkových paradajok?

Rozstupy závisia od pestovateľských podmienok i od vlastností danej odrody. Všeobecne sa pri kríčkových odrodách odporúča rozstup 50 × 60 cm, pri kolíkových 50 × 95 cm. I tak vždy sledujte odporúčania výrobcu osiva, ktoré sú uvedené na zadnej strane obalu semienok.

18. Pri kolíkových paradajkách mám dať oporu k rastline hneď pri výsadbe?

Oporu v podobe kolíka alebo tyče je ideálne dať k paradajkám hneď pri výsadbe a stonku k nej postupne uväzovať. Ak oporu k sadenici neumiestnite včas, hrozí zlomenie rastliny.

Opora pri kolíkových odrodách paradajok
Foto: Shutterstock

19. Mám záhon s rajčinami namulčovať? Kedy?

Mulčovanie záhona s paradajkami je výhodné nielen z dôvodu obmedzenia klíčenia burín, ale aj pre zníženie potreby zálievky. Dobrou voľbou zvlášť v chladnejších oblastiach je hnedá alebo čierna netkaná textília, pretože pôdu aj ohrieva. Naopak, svetlé organické mulče v podaní drevitej vlny či slamy dokážu brániť prehrievaniu koreňového systému. Dá sa použiť aj jemne pokosená tráva, ideálne zmiešaná s hrubšími rastlinnými zvyškami.

Prednosťou organických mulčov je ich postupné rozkladanie a obohacovanie pôdy o živiny. Avšak pozor, v prípade drevitej vlny i slamy počítajte s nutnosťou prihnojenia pôdy dusíkatým hnojivom. Pri ich rozklade totiž dochádza k dočasnej spotrebe dusíka baktériami. Textíliu je nutné na záhon umiestniť pred výsadbou, prírodný mulč rozmiestnite až po výsadbe. Počítajte s tým, že ho bude nutné do konca sezóny priebežne dopĺňať. Klasická mulčovacia kôra sa na zeleninu nepoužíva.

20. S čím sadiť či, naopak, nesadiť rajčiny?

Vhodným susedom pre paradajky je zeler, petržlen či bazalka. Súvislé a jedlé pokrytie pôdy pod rajčinami sa podarí vytvoriť májovým výsevom novozélandského špenátu. Naopak, vyhovovať si nebudú s hrachom, fazuľou, feniklom či so zemiakmi.

21. Môžem rajčiaky pestovať opakovane na tom istom záhone?

Opakovaná výsadba na rovnaké miesto sa neodporúča pri žiadnej zelenine. Pôda sa totiž jednostranne vyčerpáva. Preto je vhodné pestovateľské záhony striedať a na rovnaké miesto danú rastlinu vrátiť až o niekoľko rokov. Druhým vážnym rizikom opakovaného pestovania sú choroby a škodce. Ak sa v záhone vyskytnú a ďalší rok tam vysadíte ten istý druh, môžete počítať s masívnejším výskytom.

22. Musím paradajky počas rastu hnojiť? Čím?

Paradajky patria medzi plodiny prvej trate, vyžadujú vysoký pomer rýchlo prístupných živín. Najlepšie je jesenné hnojenie hnojom alebo jarné zlepšenie pôdy kompostom. Počas kvitnutia a tvorby plodov sa odporúča prihnojovať napríklad tekutými hnojivami pre plodovú zeleninu, vždy však záleží aj nadanej pôde a jej kondícii.

Hnojenie a postreky paradajok proti škodcom
Foto: Shutterstock

23. Naozaj je potrebné vylamovať zálistky? Sú na nich kvetné puky.

Vylamovanie zálistkov sa vykonáva iba pri kolíkových odrodách, pri kríčkových sa bočné výhony ponechávajú. Hlavným dôvodom je udržanie vzdušného porastu (prevencia chorôb).

24. Mám odstraňovať alebo ponechať spodné listy?

Listy spodných poschodí postupne slabnú a žltnú, je teda výhodné ich postupne, ako rastlina rastie, odstrihávať. Slabé či mŕtve pletivá sú totiž náchylnejšie na napadnutie chorobami. Odstraňovaním listov sa k plodom dostane i viac svetla, takže dozrievajú kvalitnejšie, čo je dôležité predovšetkým pri mäsitých odrodách s gigantickými plodmi. Samozrejme, zdravé a zelené listy určite na rastline ponechajte, sú kľúčové pre rast rastliny a sladkosť i vyzretie plodov.

25. Ako často a kedy zalievať rajčiny?

Zálievka má byť výdatná. Je lepšie pôdu zaliať poriadnou dávkou vody, aby sa dostala hlbšie do pôdy, ako ju každý deň len ľahko zmočiť. Keď je pod rastlinami organický mulč, vlhkosť či suchosť pôdy si overíte dotykom, stačí prstami siahnuť na niekoľkých miestach pod mulč.

26. Čo urobiť, aby paradajky nechytili pleseň zemiakovú?

Dôležitá je predovšetkým prevencia. Paradajky nepestujte na rovnakom mieste a ani blízko zemiakov. Dodržte odporúčané rozstupy a pri kolíkových odrodách vylamujte zálistky, tak ostane porast vzdušný. Ak sa u vás táto choroba častejšie vyskytuje, siahnite po rezistentných odrodách.

27. Čo robiť, ak spozorujem pleseň zemiakovú? Musím použiť chémiu, alebo existuje aj ekologický postrek?

Dôležitý je čo najskorší zásah, choroba dokáže už za niekoľko dní zničiť veľké množstvo rastlín. Chemické postreky chorobu dokážu zastaviť, používajte ich podľa návodu. Dnes už sú dostupné aj prípravky s obsahom priaznivých baktérií či húb, ktoré patogén buď ničia, alebo mu bránia sa ďalej rozvíjať, napríklad Alginure, prípadne tiež Altella či Novaferm Sirius. Spolus nimi je vhodné použiť meďnatý prípravok Cuprotonic.

Účinné sú aj prostriedky na báze bylinných výluhov, tie používajte najmä preventívne. Svojpomocne si môžete vyrobiť odvar z prasličky, zákvas zo žihľavy či výluh z cesnaku.

Pleseň na paradajkách
Foto: Shutterstock

28. Prečo praskajú plody? Sú aj odrody, ktoré nepraskajú?

Plody väčšinou praskajú pri nárazovej zálievke alebo náhlom a výdatnom daždi po období sucha. Vtedy praskne akákoľvek odroda. Je však pravda, že niektoré odrody sú proti praskaniu odolnejšie, napríklad ‘Tica’, ‘Trixi’, ‘Divoké červené’, ‘Bejbino’, ‘Torino’, ‘Parto’ a ‘Tipo’. Naopak, náchylnejšia na praskanie je staršia odroda ‘Stupické polní rané’.

29. Na plode okolo stopky je tvrdší žltý až oranžový „golier“, čo s tým?

Zvyčajne ide o fyziologickú poruchu, ktorá sa vyskytuje vplyvom stresových podmienok pri pestovaní, napríklad vo vysokých horúčavách. Tieto časti paradajok stačí vykrojiť a zvyšok inak zdravého plodu skonzumovať. Niektoré odrody sú na to náchylnejšie. Je to i jeden zo znakov, ktorý sa zvykne pri charakteristike odrody spomínať aj na obale.

30. Na spodkoch plodov sú čierne fľaky. O čo ide?

Čierne prepadnuté škvrny na spodnej časti plodu zvyčajne znamenajú nedostatok vápnika v pôde. Pri výskyte pôdu aktuálne vyhnojte hnojivom s vysokým podielom vápnika. Dobrým riešením je tiež zálievka pôdy s prídavkom drevného popola. Nedostatku je vhodné predchádzať vápnením pôdy na jeseň.

31. Na rastline sa skrúcajú listy, čo s tým?

Niekedy sa listy krútia z dôvodu nedostatku vody alebo pri výkyvoch teplôt. Keď sa však krútia smerom nahor a sú aj deformované, môže ísť o napadnutie parazitom stolbur. V takom prípade je jediným riešením likvidácia napadnutých rastlín, táto choroba sa, bohužiaľ, momentálne nedá liečiť.

33. Ktoré odrody sú najsladšie?

K najsladším odrodám paradajok patria drobné paradajky často označované ako čerešňové, datľové, perlové či ríbezľové. 

32. Aké odrody sú ideálne na kečup?

Hoci kečup vyrobíte takmer zo všetkých odrôd, na tento účel sa najlepšie hodia plody z kríčkových odrôd. Výborná je napríklad odroda ‘Šejk’, ktorá v plodoch obsahuje vysoký podiel lykopénu, teda červeného farbiva. Vhodné sú tiež odrody ‘Denár’ či ‘Semaprim F1’.

Odrody paradajok vhodné na spracovanie, sušenie a na kečup
Foto: Shutterstock

34. Ktoré odrody použiť na sušenie plodov?

Hoci sa dajú sušiť takmer všetky odrody, najlepšie sa sušia hlavne mäsité odrody s hutnou dužinou a menším obsahom vody. Dobrou voľbou z kríčkových odrôd je napríklad ‘Šejk’, z tyčkových ‘San Marzano’.

35. Ako sušiť paradajky?

Plody je nutné zbaviť stopiek, umyť, zľahka osušiť, nakrájať na polovičky alebo väčšie plody na plátky hrubé približne 1,5 cm. Sušiť ich môžete v sušičke ovocia, v rúre alebo dokonca na slnku.

36. Majú inak ako do červena zafarbené paradajky inú chuť?

Každá odroda – farebná, ale aj červená – sa odlišuje nielen chuťou, ale aj obsahom vody a hustotou dužiny, čo sa tiež podpisuje na chuťovom pôžitku. Zatiaľ čo žlté paradajky vám môžu pripadať viac sladké, zelené skôr kyslejšie. Čierne paradajky alebo odrody s tmavšou červenou šupkou vynikajú výraznou chuťou.

37. Ako paradajky pestovať na balkóne?

Pestovanie paradajok na balkóne alebo na terase v kvetináčoch je pomerne obľúbené. Veľa práce ušetrí samozavlažovací kvetináč. Na tento účel sa výborne hodia hlavne miniatúrne odrody. Vysokým odrodám je nutné dopriať väčšie nádoby, minimálne 30 litrov na jednu rastlinu. Rastliny v kvetináčoch je potrebné hnojiť každý týždeň, aby netrpeli nedostatkom živín. 

Pestovanie paradajok na balkóne alebo terase
Foto: Shutterstock

38. Prečo paradajky neplodia?

Dôvodom môže byť nedostatočné opelenie kvetov, horúčava alebo sadenica získaná z plodov F1 hybridov, čo sa môže stať, keď sme vzali semená z paradajky, pri ktorej nepoznáme pôvod.

39. Rajčiny v skleníku mi plodia menej ako tie vonku. Prečo?

Skleník aj fóliovník je nutné vetrať, aby sa znížilo riziko rozvoja plesní a aby sa zároveň opeľovali kvety. Možno práve nedostatočné opelenie môže za zníženú tvorbu plodov. V horúčavách je okrem vetrania dôležité aj pritieňovanie.

40. Ako sa zbaviť bzdôch na rajčinách?

Bohužiaľ, v posledných rokoch sa u nás šíri nebezpečný škodca – bzdocha zeleninová (Nezara viridula). Je veľmi podobná našej, pre záhradu neškodnej bzdoche zelenej. Škodí cicaním a má niekoľko generácií do roka, pričom každá je škodlivá. Keďže výskyt môže byť masívny, použite proti nim prírodný postrek NeemAzal T/S, z chemických je vhodný napríklad Karate Zeon 5CS. Vždy je nutné dodržať ochrannú lehotu, čiže počet dní od postreku po zber.

Bzdochy na plodoch paradajok
Foto: Shutterstock

41. Má sa rastlinám na konci sezóny odstrihnúť vrcholec? Sú na ňom ešte kvety.

Vrchol sa skracuje len pri kolíkových paradajkách, a to buď vo chvíli, keď chceme zastaviť rast do výšky, alebo vtedy, keď je nutné podporiť dozrievanie už narastených plodov, čo býva väčšinou v septembri.

42. Kedy zbierať rajčiny naposledy?

Plody paradajok nesmú prejsť mrazom, preto je nutné ich zozbierať v októbri, podľa počasia najneskôr na začiatku novembra.

43. Čo so zelenými nedozretými rajčiakmi?

Aj zelené plody stihnú na mieste s teplotou okolo 20 °C dozrieť. Ostrihajte ich spolu so stonkami a zaveste na tyč niekde v interiéri, prípadne ich dajte do debničky či na tácku a tú položte vnútri za okno. Dozrievajú priebežne počas nasledujúcich mesiacov.

Nedozreté zelené paradajky
Foto: Shutterstock

44. Ako získať semeno z rajčiny a kde ho uchovať?

Semienka získate len z pôvodných nehybridných odrôd (hybridy sú označené „F1“). Podmienkou je dobre vyzretý plod. Ten nechajte po zbere niekoľko dní postáť na teplom mieste, potom ho rozrežte. Semená vyberte spolu so šťavou, avšak bez dužiny. Šťavu nechajte do druhého dňa kvasiť, potom ju vylejte cez sito a semienka prepláchnite vodou. Prepláchnuté osivo dajte znova do pohára a zalejte vodou. Kvalitné semená klesnú na dno, nekvalitné plávajú na hladine. Po prebratí semienka rozprestrite na pijavý papier a nechajte vysušiť. Skladovať ich potom môžete v papierových vrecúškach na tmavom a suchom mieste.

45. Kam po zbere úrody vyhodiť rastliny?

Rajčiny sa neodporúča kompostovať, pretože bývajú často hostiteľom plesní aj škodcov. Je vhodné ich spáliť v záhradnom ohnisku, pričom popol je možné kompostovať. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre kompostovanie, tak len zdravé vňate a v menšom množstve.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?