Vypukliny na listoch orecha. Čo to je?

  • 08.09.2019

Na listoch 40-ročného orecha sú zhrubnuté vypukliny. O čo ide?
Anna Š., Hliník nad Hronom

Hálky na listoch orecha

Na listoch orecha vlašského sa zvyknú vyskytovať vystupujúce zhrubnuté útvary, voláme ich hálky. Sú domovom drobných, okom zvyčajne neviditeľných živočíchov, roztočov. Najčastejšie ide o druh vlnovník vlašský (Aceria erinea). Hálky sú najskôr svetlozelené, neskôr žltnú, červenejú a nakoniec zhnednú. Na dospelých stromoch zvyčajne nemajú vplyv na zdravie stromu ani na úrodu. Nezvyknú sa preto ošetrovať chemicky. Samičky prezimujú pod šupinami v pukoch a na jar napádajú pučiace listy.

Prečítajte si tiež: 20 originálnych receptov z orechov

Lístie po opadaní odporúčame zhrabať a zlikvidovať, napríklad v kozube alebo zakopať hlboko do zeme niekde na konci záhrady. V prípade mladých stromov a silného výskytu, keď hálky pokrývajú takmer celý list, sa môže pri pučaní orechov zasiahnuť postrekom, takzvaným akaricídom.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A - G Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?