Vypukliny na listoch orecha. Čo to je?

  • 08.09.2019

Na listoch 40-ročného orecha sú zhrubnuté vypukliny. O čo ide?
Anna Š., Hliník nad Hronom

Hálky na listoch orecha

Na listoch orecha vlašského sa zvyknú vyskytovať vystupujúce zhrubnuté útvary, voláme ich hálky. Sú domovom drobných, okom zvyčajne neviditeľných živočíchov, roztočov. Najčastejšie ide o druh vlnovník vlašský (Aceria erinea). Hálky sú najskôr svetlozelené, neskôr žltnú, červenejú a nakoniec zhnednú. Na dospelých stromoch zvyčajne nemajú vplyv na zdravie stromu ani na úrodu. Nezvyknú sa preto ošetrovať chemicky. Samičky prezimujú pod šupinami v pukoch a na jar napádajú pučiace listy.

Prečítajte si tiež: 20 originálnych receptov z orechov

Lístie po opadaní odporúčame zhrabať a zlikvidovať, napríklad v kozube alebo zakopať hlboko do zeme niekde na konci záhrady. V prípade mladých stromov a silného výskytu, keď hálky pokrývajú takmer celý list, sa môže pri pučaní orechov zasiahnuť postrekom, takzvaným akaricídom.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov