Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno!

  • 24.11.2022

Dni sa krátia a my postupne začíname tráviť viac a viac času v interiéri. Preto je teraz ideálny čas na domáce projekty, akým je napríklad toto domáce rastlinné terárium.

Domáce rastlinné teráriá v moderných sklenených nádobách
Foto: Shutterstock

Výhodou tohto terária je, že si ho môžeme vyrobiť v ľubovoľnej veľkosti a všetko prispôsobiť svojmu vkusu. Vďaka vysokej vlhkosti si vypestujeme rastliny, ktoré by bežne v izbovej atmosfére neprežili. Okrem spokojnosti z kreatívnej aktivity sa pri jeho tvorbe určite veľa naučíte a pochopíte, ako fungujú ekosystémy vo voľnej prírode.

Na zháňanie jednotlivých komponentov budete potrebovať zoznam

Pri tvorbe domáceho terária si musíme uvedomiť, že sa v podstate snažíme vytvoriť uzavretý svet, ktorý potrebuje len minimum vonkajších zásahov. Preto by sme doňho mali dodať všetko potrebné na úspešný život rastlín.

Prvým krokom by malo byť samotné terárium alebo nádoba podľa vášho výberu. Na internete je možné nájsť veľa inšpiratívnych nápadov a v prípade, že nechcete terárium kupovať, môžete použiť napríklad zaváraninovú alebo sklenenú fľašu.

Keďže z terária nemôže odtekať voda, budeme potrebovať vrstvu drenáže v podobe skaliek alebo štrku. Na zozname bude nasledovať substrát, v ktorom budú rastliny rásť. Ako substrát poslúži zemina pre izbové rastliny, do ktorej môžeme pridať perlit na prevzdušnenie a kúsky uhlia, ktoré bude plniť rolu hnojiva. Ak sa vám podarí zohnať živý rašelinník, ktorý sa dnes na internete predáva, môžete ho do terária zakomponovať a vytvoriť zelený koberec.

Výroba rastlinného terária
Foto: Shutterstock

Ďalej budeme potrebovať rastliny vo vhodnej veľkosti. Pre menšie terária sú výborné fitónie, ktoré dnes nájdeme v mnohých farebných variantoch. Peknú atmosféru vytvoria tiež malé paprade, ako napríklad Adiantum alebo Selaginella, ktorá patrí medzi plavúne. Do väčších terárií sa zmestí napríklad potosovec (Epipremnum), tradeskancia alebo rôzne druhy syngonií. Ak máte terárium zabezpečené proti úniku, môžete si zakúpiť tiež chvostoskoky a rovnakonôžky (Isopoda), ktoré budú požierať rastlinný odpad.

Do terária sa hodia tiež rôzne dekorácie, ako skalky, listy alebo kusy dreva, ktoré si môžete kúpiť alebo nájsť v prírode.

Výzor terária závisí čisto na vašej kreativite

Keď sa vám podarí získať všetky komponenty, môžete sa pustiť do skladania. Na začiatok je dobré vystlať dno terária skalkami, na ktoré nanesie vhodná vrstva zeminy. Tá by mala byť o niekoľko centimetrov vyššia než koreňový bal rastlín, ktoré následne do nej neskôr zasadíte.

Potom sú na rade dekorácie, pri ktorých sa fantázií skutočne medze nekladú. Pri sadení rastlín je dôležité myslieť na to, že budú rásť. Nesaďte ich teda veľmi na husto, inak by ste museli každú chvíľu rastlinky strihať.

Na začiatku je dobré do terária dodať malé množstvo vody, rastliny teda po sadení mierne polejeme. Ak ste sa rozhodli do terária pridať živočíchy, najlepšie urobíte, keď ich tam pridáte až nakoniec.

Chvostoskoky a rovnakonôžky sa prirodzene živia odumretou rastlinnou hmotou, čím predchádzajú plesniam a teda nie je potrebné ich dokrmovať. Ak by ste ich chceli neskôr sledovať, môžete do terária vložiť malý kúsok zeleniny, napríklad uhorky. Dôležité je však vložiť taký kus, ktorý dokážu do pár dní zjesť, inak začne plesnivieť.

Starostlivosť a umiestnenie sú dôležité na udržanie krásy terária

Terárium neumiestňujte na miesto s priamym slnkom, pretože by sa mohlo v lete prehriať. Ideálne je polotienisté miesto, ktoré zabezpečí rastlinám dostatok svetla. Zhotovené terárium síce vyžaduje malú starostlivosť, no predsa sa oň musíte raz za čas postarať. V prípade, že sa zdá suché, je potrebné ho mierne poliať.

Malé rastlinné terárium v sklenenej nádobe
Foto: Shutterstock

Ak uvidíte, že sa rastliny začínajú tlačiť, môžete zakročiť a postupne ich ostrihať na potrebnú veľkosť. Odrezky rastlín môžete opäť vysadiť do terária na iné miesto, čím si ich efektívne namnožíte.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Efektívna ochrana: Začnite boj so škodcami už teraz