Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov?

  • 1 deň

Plody egrešov mäknú, zmenšujú sa a padajú. Prečo? 

Egreše
Foto: Shutterstock

Posledné roky pozorujeme veľmi veľké poškodenie drobného ovocia vrátane ríbezlí a egrešov vysokými teplotami. Keď sú rastliny na priamom slnku, v teplotách nad 30 °C dochádza k zahusťovaniu dužiny, následne až k vysychaniu plodov.

Bežná dávka zálievky nestačí, v teplotných extrémoch je vhodné polievať minimálne s dvakrát väčšou dávkou vody, približne každý tretí až štvrtý deň. Veľmi pomôže aj tienenie, napríklad zelenou „tieňovkou“, ktorou zakryjeme ker aspoň na 50%..

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?