Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov?

  • 06.08.2022

Plody egrešov mäknú, zmenšujú sa a padajú. Prečo? 

Egreše
Foto: Shutterstock

Posledné roky pozorujeme veľmi veľké poškodenie drobného ovocia vrátane ríbezlí a egrešov vysokými teplotami. Keď sú rastliny na priamom slnku, v teplotách nad 30 °C dochádza k zahusťovaniu dužiny, následne až k vysychaniu plodov.

Bežná dávka zálievky nestačí, v teplotných extrémoch je vhodné polievať minimálne s dvakrát väčšou dávkou vody, približne každý tretí až štvrtý deň. Veľmi pomôže aj tienenie, napríklad zelenou „tieňovkou“, ktorou zakryjeme ker aspoň na 50%..

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?