Využite toto obdobie a rozmnožte si kvitnúce trvalky pomocou koreňových odrezkov. Je to jednoduché!

  • 14.01.2022

Priaznivé počasie v zimnom období môžeme využiť aj na rozmnožovanie kvitnúcich trvaliek pomocou koreňových odrezkov. Dôležité je, aby nebola zamrznutá pôda a mali sme k dispozícii zdravú rastlinu, ktorá býva v sezóne bohato rozrastená.

Rozmnožovanie trvaliek pomocou koreňových odrezkov

Týmto jednoduchým a rýchlym spôsobom sa dajú rozmnožiť druhy so zhrubnutými koreňmi, napríklad okrasný mak, ježibaba, japonské veternice alebo aj floxy či liečivý divozel.

Rozmnožovanie kvitnúcich trvaliek krok za krokom

1. KOREŇOVÝ BAL

Koreňový bal trvaliek

Koreňový bal vyberieme z pôdy. Použijeme vidly a snažíme sa vyberané korene nepoškodiť. Skontrolujeme ich a očistíme od zvyškov zeminy.

2. VÝBER KOREŇOV

Koreňové odrezky

Vyberieme najsilnejšie korene a z nich nastriháme asi 10 cm dlhé kúsky. Najvhodnejšie sú časti bližšie k hlavnému koreňu. Používame čisté a ostré nožnice.

3. SUBSTRÁT

Plnenie kvetináča substrátom

Črepník naplníme čerstvým substrátom určeným na množenie. Zamiešať doň môžeme trochu piesku alebo perlit. Povrch substrátu dobre utlačíme.

4. ODREZKY

Zasypanie odrezkov

Odrezky uložíme na povrch substrátu a zasypeme aspoň 2 cm vysokou vrstvou. Povrch utlačíme a zavlažíme. Hrubšie odrezky do substrátu zapichneme kolmo.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?