Vytvorte si vertikálnu zelenú stenu, zakryje škaredý plot a využitie nájde aj v malej záhrade či v byte

 • 17.06.2021

Umelo vytvorené vertikálne steny sú riešením pre tých, ktorí majú nedostatok vodorovnej pestovateľskej plochy. Okrem možnosti pestovať úžitkové a okrasné rastliny vytvárajú aj pohľadovú bariéru, ktorú možno využiť v záhrade i na balkóne.

Vertikálna zelená stena

Pestovanie množstva rastlín na minimálnom priestore poznali už naši starí rodičia. Slúžil im na to starý drevený či plechový sud, do ktorého urobili po obvode viacero otvorov, na spodku vyvŕtali diery na odtekanie prebytočnej vody, ako drenáž použili hrubý štrk, ktorý prekryli riedkou vrecovinou, a sud naplnili výživnou kompostovou zeminou.

Do otvorov v plášti vysadili jahody, letničky či zeleninu. Vrchnú plochu suda využili na pestovanie rajčín, paprík, uhoriek a tekvíc. Takýto kvitnúci alebo rodiaci sud bol nenáročný na prípravu výsadby aj na ošetrovanie. Samozrejme, keď bolo sucho, nepršalo, bolo ho potrebné občas poliať. Bol to spôsob, ako mať väčší úžitok aj na malej ploche. A my rašelinovými stenami len pokračujeme v ich efektívnom nápade, ktorý sme trochu vylepšili, zmodernizovali a prispôsobili podmienkam na balkóne, terase, v záhrade aj byte.

Zelená stena

Typy stien

Stačí si lepšie pozrieť obrázky, zapojiť fantáziu, zohnať si zopár latiek. Naimpregnujeme ich prípravkom proti vode a hnitiu, ktorý neškodí ľuďom ani rastlinám, a drevenú kostru obtiahneme drôteným pletivom chráneným proti korózii.

Na výber máme z niekoľkých typov rašelinových stien: drevená, drevená kostra obtiahnutá pletivom, drevená kostra obložená umelohmotnými dierovanými platňami, keramické a plastové ministeny a nádoby alebo výškovo delená rašelinová stena pozostávajúca z viacerých samostatných blokov zostavených rovno alebo šachovnicovo nad sebou.

Odborník radí:

Ak chcete umiestniť rašelinovú stenu na vysunutý balkón, dopredu si zistite jeho nosnosť.

Vertikálna zelená stena

Drevená stena

Podobá sa na detskú postieľku, no namiesto zvislých guľatých tyčiek sú širšie drevené latky, medzi ktorými sú medzery široké 4 až 5 cm. Ak bude stena vysadená len z prednej strany, mala by byť široká 15 až 20 cm, ak bude vysadená z oboch strán, je potrebná dvojnásobná šírka. Stena môže byť rozkladacia, stabilná aj na kolieskach. Drevená konštrukcia by mala byť impregnovaná nejedovatým prípravkom. Jej steny môžu byť kolmé alebo zošikmené.

Určitou výhodou takýchto latkových stien je, že ich môžeme plniť substrátom a zároveň vysádzať rastliny. Nehrozí tu totiž riziko poškodenia rastlín pri sadaní substrátu ako pri rašelinových stenách z pletiva či stenách obložených plastom alebo plechom.

Drevená rašelinová stena
Vysadené rašelinové steny na balkón a terasu.

Stena z pletiva

Zvyčajne ju tvorí drevená kostra obtiahnutá pletivom s protikoróznou úpravou. Aby sa pletivo pod tlakom substrátu nevydúvalo, treba prednú a zadnú (plnú alebo pletivovú) stenu stiahnuť na viacerých miestach vystužovacím drôtom, prípadne ich zabezpečiť niekoľkými zvislými či vodorovnými latkami upevnenými na obvodových stĺpikoch.

Pletivo môžeme použiť hustejšie – králičie – alebo redšie – plotové, ktoré je však malou oporou pre substrát (hrozí jeho vypadávanie). Preto je dôležité, aby vnútorná strana bola pri plnení substrátom obložená vrstvou sfagna či vláknitej vrchoviskovej rašeliny, machu alebo minerálnej čadičovej vlny, prípadne netkanou textíliou. Jadro takejto rašelinovej steny už môže byť vyplnené sypkejším, hrubozrnnejším či vláknitejším materiálom, teda i zrelým kompostom.

Pri týchto typoch rašelinových stien je dôležité najmä to, aby sme ich plnili vždy len vlhkým substrátom, ktorý mierne utlačíme, necháme ho uľahnúť a až potom doň vysádzame rastliny.

Stena z plastu

Na trhu sú aj plastové platne, do ktorých vyrežeme otvory a obložíme nimi drevenú kostru rašelinovej steny. Výhodou tejto steny je, že je pevná, nevydúva sa a jej farebnosť si môžeme prispôsobiť svojim požiadavkám. Na tento účel sú vhodné platne s rozmermi 50 × 50 cm s deviatimi kruhovými otvormi s priemerom 4 až 5 cm.

Zelená stena

Špeciálne nádoby

Ešte nedávno sa vyrábali prevažne z keramiky – bočné výsadbové otvory majú tvar akéhosi vydutého vrecka. Neskoršie k nim pribudli plastové pestovateľské nádoby, závesné hadice s priemerom 15 až 25 cm s bočnými výsadbovými otvormi.

Využitie v byte

Princíp bytovej rašelinovej steny je rovnaký ako pri balkónovej, len je praktickejšie, keď je pojazdná. Kolieska oceníme nielen pri upratovaní bytu, ale aj v lete, keď stenu s kvetmi ľahšie presunieme na balkón či terasu. A naopak, na jeseň spolu so stenou presunieme dovnútra vysadené letničky a zeleninu. Takto môžeme predĺžiť zrenie zelenine či jahodám a zároveň si skrášlime interiér. Okrem toho, rastliny v rašelinovej stene môžu navodiť v byte príjemnú atmosféru a osviežiť vzduch, čo prispieva k intenzívnejšej regenerácii v našom bežnom prostredí.

Zelená stena, obraz z kvetov

S murovanou do záhrady

Okrem klasickej skalky sa na úpravu svahov hodí aj rašelinová stena. Na jej stavbu môžeme použiť drevenú guľatinu, ale keďže v záhrade nie sme obmedzení hmotnosťou konštrukcie ako na balkóne, tak steny môžeme vymurovať napríklad z kameňa, tehál alebo špeciálnych prefabrikátov. Najlepšie je, keď je svahom pevná skala. Ak je svah hlinitý, sutinový, treba najprv vybudovať jeho pevnú oporu s dobrými základmi, ktorá zároveň poslúži ako zadná stena rašelinovej steny.

Na oddelenie niektorých častí záhrady môžeme vytvoriť rašelinový val spevnený kamennou dierovanou stenou alebo stenou z výsadbových betónových prefabrikátov. Takýto deliaci val môže byť vysadený rastlinami z jednej alebo z oboch strán.

Ako na výsadbu rastlín

 • rastliny vysádzame buď večer, alebo za podmračného dňa; asi pol dňa pred výsadbou by mali byť koreňové baly rastlín zavlažené
 • substrát pred výsadbou musí byť uľahnutý a dostatočne zavlažený
 • rašelinovú stenu z hustého králičieho pletiva na vybraných miestach rozstrihneme, aby sme zväčšili výsadbové otvory, a drôty zahneme dovnútra
 • zemný obal na rastlinách trochu zmenšíme a korene opatrne ovinieme buď navlhčeným rašelinníkom, alebo navlhčenou vláknitou rašelinou
 • v substráte urobíme kolíkom dieru smerom šikmo dolu a vsunieme do nej koreňovo-rašelinový bal rastliny, otvor doplníme rašelinou
 • hustota výsadby závisí od toho, či ide o okrasné alebo o úžitkové rastliny; dekoračné rastliny by mali byť vysadené hustejšie, aby rýchlo vytvorili jednoliatu stenu (na štvorcový meter možno vysadiť neraz 50 až 70 kusov), naopak, konzumné rastliny by mali mať dostatočný priestor na vývoj a dobrú plodnosť
 • po výsadbe stenu znovu zavlažíme a na niekoľko dní ju zatienime pred prudkým slnkom; mimo slnečného času je vhodné rastliny občas aj rosiť, nie však na kvety
Postup výsadby rastlín do zelenej steny
Postup výsadby rastlín do zelenej steny

Zavlažovanie zelenej steny

Prax ukázala, že vyššie rašelinové steny môžu mať určité problémy pri zavlažovaní a hnojení, a to aj napriek vhodnému substrátu. Ako zabezpečiť ľahšie a lepšie rozvedenie vody? Pri plnení steny vložíme zvislo do substrátu zväzky šiestich až siedmich vŕbových prútov vzdialené od seba asi 50 cm a od dna približne 30 cm. Namiesto prútov môžeme použiť plastové drenážne rúrky, ktoré nie sú rovnako dlhé, ale každá je zasunutá v substráte do inej hĺbky.

Pri automatickej kvapkovej závlahe na balkóne je dobré, keď je zásobná nádrž umiestnená vedľa rašelinovej steny na slnku.

Dobrá rada

Rašelinová stena nesmie nikdy preschnúť. Presušená rašelina totiž veľmi zle znovu prijíma vodu. Navyše, zosychaním substrátu sa zvyšuje koncentrácia živín v jeho vodnej zložke, dokonca až tak, že sa popália jemné korienky rastlín a uhynú.

Zelená vertikálna stena

Ako hnojiť

Na hnojenie používame hydroponické alebo bezbalastné hnojivá.
Bezbalastné hnojivá sú také, ktoré rastliny dokážu stopercentne využiť, teda v substráte nezostávajú nijaké zvyšky. Využiť môžeme aj výluh z rašeliny alebo zo zrelého kompostu, prípadne zákvasy z vybraných druhov rastlín.

Rastliny prihnojujeme vždy len vo forme veľmi zriedených roztokov, obyčajne v koncentrácii 0,1 až 0,2 %. Pred prihnojením rašelinovú stenu dostatočne zavlažíme, nikdy ju neprihnojujeme, ak je preschnutá – popálili by sme rastliny. Aj po hnojení sa odporúča ešte raz zavlažiť stenu menšou dávkou vody – tak sa hnojivo lepšie dostane k rastlinám.

S prihnojovaním začíname o dva až tri týždne po výsadbe. Vo fáze kvitnutia rastlín používame hnojivá s obsahom fosforu a draslíka, ktoré podporujú dlhodobé kvitnutie rastlín. V lete stenu prihnojujeme 1- až 2-krát za 14 dní.

Aby kvitli

Základom je dobrý výber kvitnúcich rastlín vhodných do daných podmienok. Okrem toho je dôležitá aj kvalita sadeníc, pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie.

Odkvitajúce kvety ihneď odstraňujeme, aby sa nezačali tvoriť semená – to je prekážka pri nasadzovaní nových pukov, a teda aj dlhého kvitnutia. Ak chceme letničkám či zelenine predĺžiť vegetáciu, skoro na jeseň ich aj so stenou presunieme na verandu alebo do bytu, doprajeme im trochu umelého osvetlenia a niekoľko ďalších týždňov sa môžeme tešiť z ich kvetov aj plodov.

Zelená stena

Ako na škodce

Pri malom výskyte vošiek alebo iných škodcov najprv mechanicky odstránime – odstrihneme – časť napadnutých rastlín, prípadne škodce spláchneme prúdom vody. Ak sa vyskytujú vo väčšom množstve, skúsime postrek mydlovým roztokom alebo výluhom z účinných rastlín. Na ochranu môžeme rastliny postriekať rýchlo sa rozkladajúcimi nejedovatými biopreparátmi. Použiť môžeme aj ochranné roztoče.

Rastliny vhodné do vertikálnej záhrady

Na slnko

 • jarná výsadba: sedmokráska obyčajná (Bellis perennis), fialka vonná (Viola odorata)
 • letná výsadba: poludňovkovec (Dorotheanthus bellidiformis), portulaka (Portulaca), petúnia (Petunia)
 • jesenná výsadba jarných cibuľovín: tulipány, narcisy, krókusy, snežienky, bledule
 • bylinky a koreniny: rôzne druhy šalvií, materina dúška (Thymus), bazalka (Ocimum basalicum), majorán (Majorana hortensis), petržlen (Petroselinum crispum), rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Do polotieňa

 • jarná výsadba: nezábudka lesná (Myosotis sylvatica), sirôtka (Viola), prvosienka (Primula vulgaris)
 • letná výsadba: tunbergia krídlatá (Thunbergia alata), povojník (Ipomea), kapucínka (Tropaeolum peregrinum, T. majus), muškát (Pelargonium)
 • jesenná výsadba: vres obyčajný (Calluna vulgaris), astry (Aster)

Zelená stena

Do tieňa

 • jarná výsadba: veternica jarná (Anemone blanda), prvosienka (Primula vulgaris), nezábudka lesná (Myosotis sylvatica), zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea ’Variegata‘), zvončeky (Campanula)
 • letná výsadba: begónia hľuznatá (Begonia tuberhybrida), brečtan popínavý (Hedera helix), zelenec chochlatý (Chlorophytum comosus), čarodejka hybridná (Mimulus luteus), fuksia (Fuchsia)
 • jesenná výsadba: vresovec bylinný (Erica herbacea), vres obyčajný (Calluna vulgaris), astry (Aster)

Zeleninová stena do polotieňa aj na plné slnko

 • rôzne druhy šalátov, endívia, rukola, ázijské bylinky, bazalka, trebuľka, mladé cibuľky, cesnak medvedí, cesnak kuchynský, koktailové rajčiny, paprika, feferónka, fazuľka, a iné

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív autora, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
VIDEO: Ako sušiť kvety hortenzií? Vyskúšajte túto prírodnú metódu bez námahy
VIDEO: Ako sušiť kvety hortenzií? Vyskúšajte túto prírodnú metódu bez námahy
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak