Žltnúce listy na joste. Prečo sa to deje?

  • 21.06.2020

Vedeli by ste mi poradiť prečo žltnú listy na polovici josty?
Martin Ď. , Dovalovo

Žltnúce listy na joste. Prečo sa to deje?

Svetlejšia zeleň až žltnutie mladých pučiacich listov môže byť i len na časti kríka spôsobené poškodením púčikov zimnými alebo neskorými predjarnými mrazmi. Takto namrznuté listy zvyčajne dorastú a neskoršie aj zozelenejú.

Pri nedostatočnej výžive železom vzniká typické a trvalé zožltnutie listov, ich okraje zhnednú. Táto tzv. chloróza je spôsobená buď skutočným nedostatkom železa v pôde, alebo jeho zhoršeným prijímaním. Prvou pomocou je opakovaný postrek listovou výživou s obsahom železa (napr. Chlorofén) pred a po odkvete. Vhodné je pôdu obohatiť humusom. Ak ide len o jeden takto oslabený konár, môže vyrastať zo starého dreva. To odporúčam odstrániť až nad pôdou. Na kry by mali následne vyrásť nové mladé výhonky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: chloróza | josta

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?