4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov

  • 17.05.2022

Cukety a patizóny vysievame, ale i vysádzame von v priebehu mája. Čo robiť, aby sme sa dočkali krásnej úrody?

Cukety a patizóny

1. Výsadba

Cukety aj patizóny môžeme pestovať v klasickom zeleninovom záhone, vo väčších nádobách, vo výsadbových vreciach či dokonca na komposte. Dobre porastú aj vo vyvýšenom záhone, ktorý vytvoríme nahromadením kvalitnej zeminy premiešanej s kompostom. Do ich priamej blízkosti nevysádzame tekvice s plazivými výhonkami, pretože proti týmto „velikánom“ zvyčajne nemajú šancu.

2. Výživa

Cukety a patizóny patria medzi plodiny prvej trate. Sú teda veľmi náročné na živiny aj starostlivosť po výsadbe. Pôdu pred výsadbou pohnojíme vysokými dávkami kompostu alebo na jeseň hnojom bohatým na dusík . Pre svoj rast potrebujú skutočne vysokú dávku živín. Počas leta ich môžeme prihnojovať riedeným žihľavovým výluhom, ale aj inými hnojivami určenými na plodovú zeleninu.

Hnojivo

3. Zálievka

Dostatok vody v pôde je dôležitou prevenciou niektorých hubových chorôb aj zárukou vysokej násady plodov. Zalievame vždy na povrch pôdy dažďovou alebo aspoň odstátou vodou. Listy sa snažíme nezmáčať. Voda by mala mať teplotu okolitého vzduchu. Nikdy nezalievame v čase, keď páli slnko, počkáme na podvečer, po 18. hodine. Vtedy sú rastliny schopné zálievku efektívne absorbovať a nehrozí rýchly výpar vplyvom vysokých teplôt.

4. Podpora tvorby plodov

Najmä pri cuketách sa môže stať, že rastliny veľmi kvitnú, ale neplodia. V tomto prípade zrejme nedochádza k opeleniu, na čo je potrebný hlavne hmyz. Oplodniť samičie kvety, z ktorých rastú plody, môžeme aj my sami. Zo samčích vzpriamených kvetov rastúcich na dlhej stonke prenesieme pomocou štetca peľ na samičie kvety, ktoré poznáme podľa toho, že sú skôr ohnuté. Namiesto štetca môžeme peľ preniesť priamo kvetom.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?