Ak takto spotrebujete špenát, budete sa cítiť ako pri mori!

  • 08.06.2019

Aj vám práve dorástol špenát tak akurát, že je čas ho zožať? Takto ste ho možno ešte nekonzumovali, ale je vysoko pravdepodobné, že sa vám táto podoba trochu tepelne upraveného a tak trochu akoby stále surového zapáči.

Natrhaný špenát v dlani

Ide o postup známy z Chorvátska a najčastejšie tak upravujú mangold, po chorvátsky blitva. Keď Chorváti povedia, že k jedlu ide blitva, myslí sa tým spravidla mangold konkrétne v tejto úprave. Výsledok je veľmi podobný bez ohľadu na to, či použite mangold alebo špenát.

Špenát

Na chorvátstku „blitvu“ potrebujeme:

natrhaný špenát a mangold v miske

  • veľa lístkov špenátu/mangoldu bez tuhých žiliek a stoniek
  • cesnak
  • olivový olej
  • soľ/vegetu
  • čierne korenie

List špenátu a mangoldu v dlani

Mangold a špenát v miske

Postup

Kopu lístkov špenátu, mangoldu alebo aj oboch naraz premyjeme a nasekáme podľa ľubovôle na jemno alebo nahrubo, ja preferujem väčšie kusy.

Špenátové listy na podložke na krájanie

Nakrájané špenátové listy na podložke na krájanie

Cesnak pokrájaný na plátky na panvici s olejom

Na olivovom oleji ošmahneme pomaly ako prvé plátky cesnaku. Následne do panvice alebo woku pridáme nasekané listy. Opatrne s teplotou, aj na nižšom stupni to pôjde veľmi rýchlo. Listy majú len zavädnúť a nasať olej. Osolíme alebo ochutíme vegetou a čiernym korením. Hotovo.

Nakrájaný špenát

Rátajte s tým, že objem sa radikálne zmenší. Takáto malá kôpka na jednu porciu ostala po jednej panvici sekaných listov. Ak by ste robili pre viac ľudí, lepší bude wok, nasypete veľkú kopu, ona sadne.

Udusený špenát s cesnakom v panvici

K čomu sa hodí?

„Blitva“ poslúži spolu so zemiakmi ako plnohodnotné bezmäsité jedlo. Ale ešte častejšie sa používa ako zelená príloha ešte navyše k rybe, mäsu a zemiakom. K rybám morským, ale pokojne aj k sladkovodným a k mäsu hoc aj grilovanému. Myslím, že by dobre poslúžila aj na ochutenie cestovín.

Losos na tanieri so zemiakmi a špenátovou blitvou

Moje zoznámenie s touto prílohou sa udialo na maličkom chorvátskom ostrove Malý Drveník. Má len dvoch oficiálnych obyvateľov, inak ostrov funguje len ako destinácia na dovolenku. Majiteľ apartmánov bol zároveň aj kuchár a blitvu pripravoval absolútne ku každému jedlu, bolo jedno či šlo o čerstvo ulovenú rybu alebo grilovanú jahňacinu.

Pestovanie špenátu

Špenát sa pestuje ľahko, preferujem ho siať do nádob. Má jediné obmedzenie, len čo je už moc teplo, už nerád klíči. Ale po jarnej vlne sa dobre seje zase na jeseň. U nás sa konzumujú lístky najčastejšie úplne priamo bez úpravy. Mladé listy pripomínajú chuť hrášku a sú ochotné natrhať a požuť ho aj deti.

Špenát pestovaný v nádobe

Čerstvý špenát na kúsku pečiva

Žatvu vo veľkom zahajujem vždy v momente ako začne vyháňať kvety. Vtedy už zvykne horknúť. Na jeho miesto zvyknem vysiať šaláty, ktoré pri klíčení znesú aj letné teploty.

Špenát, ktorý začína tvoriť kvety

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania