Ako na spevnené plochy v záhrade

  • 13.06.2018

Spevnené plochy prepájajú dom so záhradou a pohyb okolo domu a v záhrade je na nich najfrekventovanejší.

Ako na spevnené plochy v záhrade

Slúžia ako terasy, chodníčky, obslužné priestory pri záhradnom domčeku alebo ako parkovanie pre bicykle, autá, či ako súčasť voliéry. Musia byť bezpečné, dostatočne pevné a môžu byť aj estetické.

Spevnené plochy spája jedna spoločná vlastnosť. Sú to všetko miesta, kde to žije, kde trávime najviac času v záhrade a kde sa najviac pohybujeme. A to bez ohľadu na to, akú funkciu spevnená plocha má alebo z čoho je vybudovaná.

Najčastejšou spevnenou plochou v záhrade je terasa, chodníčky a priestor pri domčeku na náradie. Možností, ako ich vybudovať je, samozrejme, neúrekom. Rovnako pestrá je i paleta materiálov. Môžeme mať terasu z palubovky z exotického dreva či z „pečeného“ smreka, alebo z kompozitu. K tomu chodníčky z drevených dlaždíc alebo z ušľachtilého betónu, ktorý dokonale imituje prierezy kmeňa stromu. Prípadne si vybudujeme terasu z dlažby, ktorou môžeme pokračovať v záhrade v podobe chodníčkov.


Rovnaký materiál môžeme použiť aj pri domčeku, kde potrebujeme priestor na manévrovanie s bicyklami, kosačkou, fúrikom a náradím. Okrem samotného materiálu máme na výber i tvar, farbu či povrch. Dlažby môžu byť pravidelné, hladké, ostrohranné. Toto všetko sú, samozrejme, veľmi pekné a trvanlivé riešenia. Ale…

Ako na spevnené plochy v záhrade

Náklady a údržba

Všetko má svoje ale a v tomto prípade sú to neraz naozaj vysoké vstupné náklady. Okrem vysokej investície vyžadujú takéto riešenia neraz celú partiu odborníkov a svojpomocne sa napríklad inštalácia vysokozáťažovej dlažby na parkovanie neodporúča. Navyše, ak máme relatívne malú záhradu, ťažko zladíme všetky spevnené plochy bez toho, aby sme ich nemuseli aspoň materiálovo členiť. Teda vyhnúť sa použitiu kombinácie materiálov, ako je drevo a dlažba.

No existuje ešte jedna možnosť, ktorá je takisto trvanlivá, výborne sa hodí na všetky spevnené plochy v záhrade a na náklady a aj prácu je taká nenáročná, že sa do nej môže pustiť naozaj každý. Navyše, túto možnosť môžeme využiť na terasy, chodníčky, parkovanie i na priestor pri domčeku a tak celú záhradku zladiť.

Ako na spevnené plochy v záhrade

Kamenná drvina

Ide o spevnené plochy, kde povrch tvorí zhutnená kamenná drvina bez spojivového materiálu. Nie je to žiaden objav posledných rokov, jemná kamenná drvina sa využívala už v barokových a renesančných záhradách, no v súčasnosti je to naozaj veľmi pekná a hlavne praktická alternatíva.

Podmienkou je dostatočne hrubá vrstva drviny, ktorá musí mať jemnú frakciu. Pod ňou by mala byť zosilnená geotextília, ktorá prepustí vodu, ale zabráni burinám v prerastaní. Aby bol povrch kompaktný a pochôdzny, je dobré, ak vyrovnanú plochu presypeme ešte vrstvou drviny tej najjemnejšej frakcie s veľkosťou kamienkov od 0 – 4 mm, teda doslova použijeme kamenný prach. Ten aj v dôsledku vzdušnej vlhkosti vytvorí celkom kompaktný povrch.

Ako na spevnené plochy v záhrade

Fantázii sa medze nekladú

Spevnená plocha z kamennej drviny má ešte jednu výhodu. Úplne ľubovoľne môže byť ozvláštnená rôznymi prvkami. Môžeme do nej sadiť, zapustiť vtáčie napájadlo, fontánku, osvetlenie, ktoré môžeme meniť podľa potreby, a môžeme do nej klásť dlaždice najrôznejšieho typu.

Ak máme malú záhradu a túžime po pestrosti, spevnená plocha z kamennej drviny poskytuje možnosť skrášliť terasku či chodníky napríklad aj ornamentálnymi dlaždicami, ktoré si dokážeme vyrobiť cez víkend aj my sami. O to viac bude potom naša záhrada pôsobiť pestro, útulne a, samozrejme, úplne originálne. Dlaždice, ktoré si sami vyrobíme, predsa nikde inde nenájdeme.

 

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov