Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

  • 21.11.2018

Spevnené plochy v exteriéri, či už terasa, príjazd, alebo chodníky, sú neživou súčasťou záhradného dizajnu. Materiál, formát, štruktúra a farba spevnenej plochy spoluvytvárajú zvolený štýl záhrady. Viete, ako si správne vybrať?

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Spevnená exteriérová plocha sa zvyčajne odvodzuje od štýlu domu, prípadne materiálu alebo farby na fasáde, ale ladiť by mala aj so zvoleným pevným plotom. Neznamená to však, že všetko má mať rovnakú farbu či formát, pretože to by mohlo pôsobiť nudne. Aby ste sa v záhrade nakoniec cítili príjemne, má všetko so všetkým akosi prirodzene ladiť.

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Výber je v dnešnom svete veľmi široký, od dreva, kameňa a ich napodobenín cez betónové platne, exteriérovú tehlu až po mrazuvzdornú tenkovrstvovú gresovú dlažbu. V súkromnej záhrade sa, pokiaľ možno, vyhnite položeniu celkom obyčajnej zámkovej dlažby, i keď cena je lákavá. Príliš totiž pripomína neútulné industriálne a mestské riešenia. A keďže spevnená plocha sa rieši zvyčajne raz za desiatky rokov, je škoda nevyužiť šancu vybrať si niečo príjemné a nadčasové.

1. Drevo, záruka elegancie

Drevo, jeho kompozity, ale i napodobeniny sa stále viac uplatňujú najmä na terasách pri dome a okolo bazéna. Dajú sa zladiť s fasádou, ak je na jej časti použitý rovnaký materiál, ale aj s okenicami či plotovými latami.


Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Palubovka vnesie do záhrady nadčasovú eleganciu najmä pravidelnými rovnými líniami, ktoré vytvárajú položené dosky. Farba a štruktúra sa zase postarajú o zútulnenie priestoru. Palubovka sa hodí v podstate do každého typu záhrady. Mechanické a fyzikálne vlastnosti, ako je pevnosť a odolnosť, drevo zatiaľ vyraďujú z bežného použitia na chodníky a parkovacie státia.

2. Monotónnosti dajte zbohom

Do súčasných (najmä mestských) záhrad môžete vybrať betónovú dlažbu, ktorá je poskladaná z niekoľkých formátov a farieb, a pritom stále pôsobí elegantne.

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Rôzne skombinované formáty a melírovaná farba do priestoru vnesú dávku hravosti, neformálnosti a prívetivosti. Keďže na dlažbe sa stretáva niekoľko blízkych odtieňov, lepšie sa vizuálne prispôsobuje k ostatným pevným plochám v exteriéri.

3. Veľké formáty k moderne

Minimalistická architektúra vyžaduje aj v exteriéri pomerne prísne riešenia a neutrálnu farebnosť.

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Vhodná je veľkoformátová dlažba, napríklad v bielych a sivých odtieňoch, ktorá na seba nestrháva pozornosť a nekonkuruje tak samotnej architektúre domu. Zároveň pôsobí dostatočne elegantne až vznešene.

4. Kameň pre prírodné riešenia

Kameň, používaný v exteriéri, môže mať pravidelný alebo nepravidelný tvar a s výnimkou lešteného povrchu má aj nezameniteľnú povrchovú štruktúru.

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Nahrubo opracované kamenné dosky, platne alebo kocky sú ako stvorené do prírodných záhrad, ale svoju úlohu zohrávajú aj v iných štýloch, kde vnášajú práve odkaz na prírodu. Ak budujete tradičnú vidiecku záhradu, siahnite po kameni, ktorý je pre danú oblasť typický, priestor tak získa autenticitu.

5. Tehla príjemne uzemní

Typická farebnosť a formát mrazuvzdornej tehly sú príjemným riešením v mestskom, ale aj v modernom vidieckom prostredí.

Spevnené plochy v záhrade ako štýlotvorný prvok

Tento materiál do záhrady vnáša dávku zemitosti. Môže sa pritom, hoci v malom množstve, zopakovať i na múrikoch, oplotení alebo aj na fasáde.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Juraj Čičo – Landart, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?