5 krokov k novej terase

  • 02.04.2018

Viete, prečo ľudia kupujú rodinné domy? Aby mohli čo najviac času tráviť vonku. Práve terasa je tým správnym „mostom“ medzi interiérom a exteriérom domu. V nasledujúcich piatich krokoch vám poradíme, ako na to. 

5 krokov k novej terase

1. Bez plánu to nejde

Než sa pustíte do práce, zhrňte si všetky vaše požiadavky a predstavy o tom, ako by mala terasa vyzerať. Všeobecne platí, že terasa by sa mala budovať na južnej alebo západnej strane domu. Terasa je miesto, kde môžete raňajkovať či večerať, vyžaduje dostatočný prísun svetla. Taktiež je potrebné si rozmyslieť, ako bude terasa nadväzovať na samotný dom.

5 krokov k novej terase
Pozrite sa na kompletnú ponuku terasových dosiek

2. Ideálna veľkosť

Terasa nie je balkón, budujete ju za účelom komfortného využitia času. Mala by sa na ňu zmestiť zostava vonkajšieho nábytku, gril, úložné priestory, dekoratívne prvky alebo kvety. Štandardná veľkosť pre 4 až 6 osôb by teba mala byť min. 20-25 m2.

5 krokov k novej terase

3. Pevné základy


Stavať hrad na piesku sa nevypláca, a tak i pod terasou musíte vybudovať dostatočné základy. Po odstránení asi 30 cm zeminy si pripravte betónový podklad, do ktorého po celom obvode terasy uložíte obrubníky. Ak budujete terasu s väčšími rozmermi, je možné po jej obvode pripraviť základové pásy v nezamŕzajúcej hĺbke cca 80 cm. Hneď ako betón zatvrdne, môžete do jamy začať sypať štrk. Ten je dôležitý pre odvodnenie a usadenie dlaždíc. Najskôr sypte štrk hrubý (s hrubosťou alebo frakciou 16/32) a navrch dosypávajte jemný štrk (8/16), ktorý potom starostlivo uhlaďte do roviny.

Do takto pripraveného „lôžka“ už môžete položiť napríklad betónovú dlažbu, trendové 2cm dlaždice, prírodný kameň, dlaždice pre terče alebo hranoly terasy z dreva alebo drevoplastové terasové dosky. Druhým variantom je vytvorenie finálnej betónovej dosky so sklonom cca 2% smerom od domu. V takom prípade odporúčame použiť do betónu kari sieť, aby sa doska netrhala a zaliať finálnou 10-20 cm vrstvou betónu.

5 krokov k novej terase
Pozrite sa na kompletnú ponuku záhradných stavebnín

Ak terasa nadväzuje na dom priamo, oddeľte ju dilatačnou medzerou, alebo stenu obložte nízkym obkladom od hornej hrany terasy. Na dilatáciu sa väčšinou používa 2cm XPS extrudovaný polystyrén. Terasu môžete napojiť na dom taktiež pomocou železných roxorov, ktoré navŕtate do steny. Aj v prípade, že terasa má štrkový základ je nutné, aby základy domu boli izolované tak, aby do nich nestekala voda.

Na vyhĺbenie základov budete potrebovať krompáč, rýľ a lopatu, alebo mechanického pomocníka, ako napríklad malý bager. Betonáž sa samozrejme nezaobíde bez kvalitnej stavebnej miešačky. Na transport betónu, malty, cementu a štrku použite fúrik a lopatu. Na zarovnanie základov sa hodí dlhá doska. Vyplnené základy najlepšie zhutníte vibračným pechom.

5 krokov k novej terase

4. Prehľad v aktuálnych trendoch

Máte hotové základy, ak bolo potrebné, tak ste ešte na vyrovnanie povrchu použili betónové potery a nivelačné hmoty, a teraz premýšľate nad tým, pre ktorú dlažbu na terasu sa rozhodnúť? Drevo je prírodný materiál, ktorý patrí hlavne na záhradnú terasu. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnosť podmienená nenáročnejšou údržbou v podobe každoročného náteru vrstvou špeciálneho oleja. Kompromisom medzi drevom a technickými materiálmi je WPC, akýsi drevoplast, ktorý je na rozdiel od dreva odolný proti UV žiareniu, vlhkosti a poveternostným vplyvom.

Ak chcete zvoliť bezúdržbový materiál, potom vyberajte medzi prírodným kameňom, betónovou či keramickou dlažbou.

5 krokov k novej terase

5. Pravidelná údržba a zábava

Povrchy materiálov je dobré po položení impregnovať, zabránite tak vnikaniu mastnoty alebo nečistôt do škár, či do povrchu dlaždíc alebo kameňa. Dlažby sú nenáročné na upratovanie, takže nie je nič jednoduchšie, než pripojiť WAPku a ostriekať terasu vodou.

Máte hotovo? Narazte sud, pozvite susedov a zdieľajte fotky z prvej párty na vašej novej terase na sociálnych sieťach.

 

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania