Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu?

  • 22.05.2022

V článkoch sa zvykne neraz spomínať organické hnojivo a jeho dávkovanie. Je rozdiel medzi dávkovaním hnoja a kompostu?

Kompost vo fúriku

Pri pestovaní zelenín v takzvaných tratiach sa aplikuje maštaľný hnoj alebo kompost do pôdy zvyčajne jednorazovo raz za 4 roky, najlepšie na jeseň, kompost aj na jar. Je dôležité zapraviť ich čo najskôr do pôdy.

V zásade platí, že maštaľný hnoj je v porovnaní s kompostom oveľa „silnejšie“ hnojivo. Jeho privysoká dávka môže rastliny „spáliť“. Niektoré zeleniny ho vyslovene neznášajú (zle po ňom rastú) a podľa toho sú zaradené do spomínaných tratí.

Dávka hnoja alebo kompostu sa líši v závislosti od vyčerpanosti pôdy, od plodiny, ktorú plánujete pestovať (náročnú či menej náročnú na živiny), ale aj od jeho zloženia. Je rozdiel, či máte k dispozícii čerstvý, kompostovaný alebo sušený granulovaný hnoj, či si kompost kupujete, máte vlastný zo záhradky, alebo ide o vermikompost (dážďovky).

Stredná dávka hnojenia reálnym hnojom je cca 3 – 3,5 kg na 1 m2 raz za 4 roky, granulovaného je potrebné dodať podľa odporúčaní výrobcu výrazne menej (býva to menej ako 1 kg na 1 m2). Aj vermikompost môže byť obsahovo bohatší než vlastný zo záhradky (ale nemusí). Na pestovanie zeleniny sa má do pôdy zapraviť 4 – 5 kg na 1 m2. Ľahkého záhradného kompostu možno v prípade chudobnej pôdy a pestovania náročnej zeleniny dodať až maximálne 10 kg na 1 m2.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?