Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu?

  • 22.05.2022

V článkoch sa zvykne neraz spomínať organické hnojivo a jeho dávkovanie. Je rozdiel medzi dávkovaním hnoja a kompostu?

Kompost vo fúriku

Pri pestovaní zelenín v takzvaných tratiach sa aplikuje maštaľný hnoj alebo kompost do pôdy zvyčajne jednorazovo raz za 4 roky, najlepšie na jeseň, kompost aj na jar. Je dôležité zapraviť ich čo najskôr do pôdy.

V zásade platí, že maštaľný hnoj je v porovnaní s kompostom oveľa „silnejšie“ hnojivo. Jeho privysoká dávka môže rastliny „spáliť“. Niektoré zeleniny ho vyslovene neznášajú (zle po ňom rastú) a podľa toho sú zaradené do spomínaných tratí.

Dávka hnoja alebo kompostu sa líši v závislosti od vyčerpanosti pôdy, od plodiny, ktorú plánujete pestovať (náročnú či menej náročnú na živiny), ale aj od jeho zloženia. Je rozdiel, či máte k dispozícii čerstvý, kompostovaný alebo sušený granulovaný hnoj, či si kompost kupujete, máte vlastný zo záhradky, alebo ide o vermikompost (dážďovky).

Stredná dávka hnojenia reálnym hnojom je cca 3 – 3,5 kg na 1 m2 raz za 4 roky, granulovaného je potrebné dodať podľa odporúčaní výrobcu výrazne menej (býva to menej ako 1 kg na 1 m2). Aj vermikompost môže byť obsahovo bohatší než vlastný zo záhradky (ale nemusí). Na pestovanie zeleniny sa má do pôdy zapraviť 4 – 5 kg na 1 m2. Ľahkého záhradného kompostu možno v prípade chudobnej pôdy a pestovania náročnej zeleniny dodať až maximálne 10 kg na 1 m2.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz Kápie, hrubostenné a ihlanovité papriky: Ktoré odrody si vybrať?