Boj so škodcami v záhrade: Na čo sa používajú feromónové lapače?

  • 25.10.2020

Čo sú to, prosím, feromónové lapače? Pravidelne nám jablone napáda obaľovač jablčný a v záhradkárskom obchode nám ponúkli proti nemu práve feromónové lapače. Odporučili nám však viac balení, aby to fungovalo. Sú teda dostatočne účinné?

Boj so škodcami v záhrade: Na čo sa používajú feromónové lapače?

Predovšetkým, feromónové lapače nie sú prostriedkom na zničenie škodcu. Ich funkcia je včas odhaliť výskyt motýľov, ktoré na stromy nalietavajú, aby sa párili. Slúžia teda na signalizáciu výskytu škodcov.

Zaujímavosťou je, že dospelé motýle obaľovačov vlastne ani neškodia, pretože nikdy nepožierajú rastliny. Motýle nalietavajú kvôli páreniu, aby potom neskôr nakládli vajíčka. Škody spôsobujú až húsenice, ktoré sa z tých vajíčok vyliahnu. Keď totiž húsenice na strome zbadáme, je už zväčša neskoro. Aby sme mohli proti nim účinne zasiahnuť, musíme zistiť začiatok výskytu dospelých jedincov, teda začiatok nalietavania motýľov. Následne môžeme cielene a včas použiť prípravky proti nim.

Pravda však je, že ak po strome lapačov rozvešiate veľa, isté množstvo dospelých motýľov skončí v pasci, takže aspoň trocha zdecimujete populáciu škodcu. Nie je to však rozhodujúce množstvo a opakujem, feromónové lapače majú za úlohu hlavne odhaliť včas výskyt škodcu, až v druhom rade pomáhajú priamo jeho populáciu znížiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov