Čo napadlo cesnak a ako mu pomôcť prípadne tomu predísť?

  • 02.08.2020

Tento rok sa nám v pestovaní cesnaku veľmi nedarilo. V máji sme zistili, že má poškodené listy a úroda bola slabá, rastliny nevyzerali zdravo. Aký škodca to spôsobuje?

Cesnak napadnutý fúzavkou cesnakovou

Cesnak napadla pravdepodobne fúzavka cesnaková (Suillia lurida). Ide o muchu, veľkú cca 4 až 5 mm, ktorej larvy poškodzujú srdiečka a listy zimného, na jeseň sadeného cesnaku. Rastlina zaostáva v raste, môže aj odumrieť. Úroda je nižšia.

Poškodenie zbadáme až približne v máji, keď už sú v listoch larvy a postrek by bol neúčinný. Samičky kladú vajíčka na jar, keď teplota dosiahne 10 ⁰C. Vtedy treba začať aj s ochranou. Vyliahnuté larvy vyžierajú v pletivách listov chodbičky, listy vädnú a skrúcajú sa. poškodené rastliny následne za vlhka často podliehajú baktériám a hubám. Po mesiaci sa larva zakuklí v pôde.

Použijeme chemický postrek po prvom jarnom oteplení nad 10 °C, ktorý o dva týždne zopakujeme, napríklad Karate Zeon 5CS, Reldan 22, Basudin Protech, Sumithion Super. Nechemickým spôsobom ochrany je na porast cesnaku včas, tesne pred náletom fúzavky, natiahnuť bielu netkanú textíliu a z každej strany ju upevniť. Tá prepúšťa slnečné žiarenie aj vodu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: archív redakcie, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov