Lipa: Liečivý symbol Slovanov

  • 24.06.2021

Lipa najviac vystihuje povahu Slovanov: nežnosť, mäkkosť, pohostinnosť, jemnosť. Často sa vysádzala na kopci za dedinou, pri kaplnkách a kostoloch.

Lipa malolistá

Lipové drevo je mäkké a poddajné, je medzi rezbármi veľmi obľúbené. Latinsky sa nazýva lignum sanctum – sväté drevo. Na Slovensku je to najčastejšie sa vyskytujúci listnatý strom. Najstaršia lipa u nás má viac ako 700 rokov, rastie pred vchodom do Bojnického zámku.

Liečivé lipové kvety

Lipový kvet zbierame na začiatku jeho kvitnutia, spolu s listeňom. Na liečebné účely je vhodná lipa malolistá (Tilia cordata), lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) a lipa obyčajná (Tilia vulgaris) , ktorá vznikla zrejme krížením predchádzajúcich dvoch.

V kozmetike sa výluh z čerstvého, alebo sušeného lipového kvetu používa na regeneráciu pleti. Obklady z lipového nálevu pomáhajú pri opuchoch pod očami, tiež pri zápaloch kože, prasklinách na koži. Nálev je rozjasňuje farbu svetlých vlasov a dodáva im lesk.

Výťažky z lipy sa používajú na výrobu pleťových krémov, vôd a gélov na citlivú a podráždenú pokožku. Lipa sa dobre kombinuje s nechtíkom, ibišom lekárskym, slezom lesným, rebríčkom, skorocelom. Kombinácia týchto rastlín je vynikajúca na výrobu domácej masti na suchú, popraskanú, namáhanú kožu, napríklad pre záhradkárov, chalupárov, domácich majstrov.

Liečivý lipový čaj

Lipový čaj uľaví pri dýchacích problémoch i nespavosti

Najstarší spôsob používania lipy je na liečbu dýchacieho systému. Pri nachladnutí či kašli pomáha odkašliavať a uvoľňovať hlieny. Silnejším odvarom z lipy môžeme kloktať pri bolestiach hrdla a ústnej dutiny.

Lipový čaj si pripravíme z jednej polievkovej lyžice kvetov, ktoré zalejeme 200 ml studenej vody, pomaly krátko povaríme, necháme 10 minút odstáť. Môžeme osladiť medom. Studený čaj pomáha pri bolestiach hlavy, nespavosti, podráždenosti a depresii.
Lipa pomáha aj pri tráviacich problémoch, pri kolikách, nafukovaní, bolestiach v brušnej dutine. Podporuje tvorbu žlče.

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik