Alchemilka: Bylinka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej ženskej lekárničke

  • 07.06.2021

Jednou z najznámejších „ženských“ rastlín je odpradávna alchemilka žltozelená. Poznajú ju ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou, neplodnosťou, tehotné ženy, i ženy v klimaktériu.

Čaj z alchemilky žltozelenej

Upravuje nepravidelnú menštruáciu, lieči výtoky a zápaly ženských orgánov.

Nebeská rosa

Ľudový názov alchemilky, plášť Panny Márie alebo Nebeská rosa, vychádza z tvaru listov, ktorý pripomína rozprestretý plášť a z kvapôčiek „rosy“, ktoré ostávajú na listoch aj počas suchých slnečných dní. Nie je to skutočná rosa, sú to výlučky rastliny, ktoré sa zachytávajú na vnútornej strane listov. Kedysi sa verilo, že žena, ktorá si potrie tvár touto „rosou“ bude taká krásna, že jej žiaden mládenec neodolá.

Alchemilka tiež pomáha pri stavoch nervozity a psychického napätia. Môžeme ju kombinovať s valeriánou, ľubovníkom, medovkou, levanduľou.

List alchemilky žltozelenej s kvapkami

Pripravte si čaj na bolestivú menštruáciu i uľahčenie pôrodu

Na bolestivú menštruáciu je vhodný tento čaj: 5 dielov alchemilky, 4 diely rebríčka, 3 diely archangeliky, 3 diely rozmarínu. 1 polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 200 ml vriacej vody, 10 minút lúhujeme, precedíme, pijeme 3 x denne.

Čaj s alchemilkou na uľahčenie pôrodu: rovnaké diely alchemilky, malinových listov.

Masť z alchemilky

Môžeme si pripraviť aj masť: 40 g alchemilky, 30 g rozmarínu, 20 g paliny obyčajnej, 20 g rebríčka. Vo vodnom kúpeli zohrejeme 250 ml olivového oleja, 30 g včelieho vosku. Rastliny vložíme do oleja, povaríme 30 minút. Necháme odstáť do druhého dňa. Potom znova zohrejeme olej s rastlinami, precedíme cez plátno do téglikov. Natierame oblasť podbruška a krížov.

Alchemilka v skalke

Kedy zbierať alchemilku?

Alchemilku môžeme zbierať počas celého leta. Zbierame vňať, sušíme v tenkých vrstvách. Vysušenú rastlinu môžeme použiť aj do vydymovacích zmesí na harmonizáciu ženskej energie, uvoľnenie napätia a nervozity.

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania