Lunárny kalendár pre záhradkárov – august 2020

  • 31. júl 2020

Viete, na čo by záhradkár v auguste nemal zabudnúť? Prinášame vám pravidelný prehľad prác v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Letný deň, slamený klobúk a plechový hrnček s kvetmi na stole

01. – 02.08.2020 (dni koreňov)

Vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku. Na voľné záhony vysievame rastliny na zelené hnojenie (hrach, bôb, fazuľa, repka, horčica). Okopávame záhony a odstraňujeme burinu.

03. – 05.08.2020 (dni kvetov)

V záhrade sa venujeme okrasným kvetom a drevinám. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a presádzať, do jesene krásne zakorenia. Izbové a balkónové rastliny potrebujú v letných dňoch veľa vlahy, preto ich nezabúdame polievať.

06. – 07.08.2020 (dni listov)

Vysejeme šalát na jesennú výsadbu. Pokosenú trávu nastelieme pod ovocné a okrasné dreviny. Strihaním okrasných kríkov podporíme ich rast do šírky.

08. – 09.08.2020 (dni plodov)

Tyčovým rajčiakom zaštipujeme rastový vrchol – pomôže to dozrieť už naviazaným plodom. Zbierame plodovú zeleninu. Stále je vhodné obdobie na zakladanie nového jahodového záhona.

10. – 12.08.2020 (dni koreňov) 

K póru prihrnieme pôdu, navlečieme naň papierový tubus, aby sa vytvorila dlhšia vybielená časť. Zakryjeme ho netkanou textíliou – zabránime tak augustovému náletu mínerky. Zberáme cibuľu a jarný cesnak. Ak neprší, dosušíme ich týždeň na hriadke, potom očistíme a skladujeme na suchom, chladnom mieste. Všetky pozbierané plodiny majú teraz výbornú trvanlivosť a sú vhodné na konzervovanie, sušenie či mrazenie.

13. – 14.08.2020 (dni kvetov)

Prihnojíme izbové kvetiny – budú lepšie zakladať kvety. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou – rastliny budú lepšie rásť. Odstránime vrcholy rajčín s kvetmi, už naviazané plody rýchlejšie dozrejú.

15. – 17.08.2020 (dni listov)

Sadíme priesady listovej zeleniny – čínskej, pekinskej kapusty, hlávkového šalátu na jesenný zber. Vysievať môžeme aj špenát. Pokosíme, povalcujeme a prihnojíme trávnik. zavlažujeme ho podľa potreby.

18. – 19.08.2020 (dni plodov)

Ak sme tak ešte neurobili, pripravíme si záhon na výsadbu jahôd a vysádzame jahody. Pri výsadbe dávame pozor na to, aby srdiečko nebolo zakryté pôdou. Teraz vysadené jahody do zimy dobre zakorenia. Presvetlíme kôstkoviny – čerešne, višne, marhule, skoré slivky, ringloty, broskyne. Rany sa do jesene dobre zahoja.

20. – 21.08.2020 (dni koreňov)

Presádzame a delíme pivónie, kosatce. Množíme odrezkami muškáty a fuksie. Odrezkami množíme aj ruže. Vysievame reďkovky, čierny koreň a zimnú cibuľu. Pokračujeme v okopávaní a polievaní zeleniny na záhonoch.

22. – 23.08.2020 (dni kvetov)

Na definitívne miesto rozsádzame dvojročné kvetiny (sirôtka, sedmokráska, nezábudka, náprstník, klinček bradatý). Vysadíme pekné zdravé, v júli vykopané cibuľoviny. Vyplejeme skalku, rozrastené skalničky ostriháme, presadíme.

24. – 25.08.2020 (dni listov)

Vysádzame vždyzelené listnáče, ihličnany. Režeme a tvarujeme živý plot. zrežeme výhonky viniča nad drôtenkou (tzv. snímanie). Na voľné záhony ešte môžeme siať pekinskú kapustu. Polejeme trávnik, ovocné stromy aj zeleninu.

26. – 27.08.2020 (dni plodov)

Odstránime prebytočné poplazy jahôd. Odrežeme odrodené, slabé, suché a zahusťujúce výhonky malín.  Očkujeme kôstkoviny na spiace očko – broskyne, marhule. Presvetlíme ríbezle, egreše, jostu. Odrezky použijeme na množenie.

28. – 30.08.2020 (dni koreňov)

Vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku, ozimnú cibuľu. Vykopávame zemiaky na skladovanie. Pripravíme parenisko na výsadbu a rýchlenie na jeseň. Pripravíme priestory na skladovanie ovocia a zeleniny. Dezinfikujeme priestory, debničky, regály na ovocie.

31.08.2020 (deň kvetov)

Odstraňujeme odkvitnuté kvety na letničkách, trvalkách, okrasných drevinách. Podľa potreby zavlažujeme dažďovou vodou zo sudov. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a rozsádzať.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok