Lunárny kalendár pre záhradkárov – jún 2020

  • 1. jún 2020

Začína leto a nebude to len slnko, ktoré nás zahreje. Práce v záhrade je v tomto období totiž viac než dosť. Zatrieďte si ju podľa lunárneho kalendára.

Lunárny kalendár pre záhradkárov - jún

01. – 02.06.2020 (dni kvetov)

Zrežeme stonky a listy odkvitnutých tulipánov, narcisov a hyacintov. Rovnako odstraňujeme odkvitnuté kvety pivónií, kosatcov a orgovánu. Vyberieme cibuľoviny vysadené viac rokov na jednom mieste. Vysádzame rododendrony a zabudnuté hľuzy mečíkov a georgín. Ak sa nám listy rododendrona sfarbili do žlta, je potrebné im pridať hnojivo s vyšším obsahom železa.

03. – 04.06.2020 (dni listov)

Vysievame letné šaláty, rímsky šalát a mangold. Zberáme a sušíme liečivky – repík, skorocel, šalviu, medovku, mätu… Zostriháme vňať obratého hrachu, korene necháme v pôde – žijú na nich užitočné baktérie. Okopávame a zalievame listovú zeleninu.

05. – 06.06.2020 (dni plodov)

Zberáme čerešne, maliny, jahody. Trsy jahôd podložíme suchou trávou, alebo kartónom, prípadne textíliou. Pravidelne zavlažujeme. Zavlažujeme aj plodovú zeleninu. Zalievame ju priamo ku koreňom a ideálne ráno, aby mala dostatok vlahy počas celého dňa. Pravidelne vyštipujeme tyčkové rajčiny. Zalievame novozasadené stromy.

07. – 08.06.2020 (dni koreňov)

Pravidelne kypríme kvetinové a zeleninové záhony – rozrušíme tak pôdny prísušok. Vyplievame burinu. Môžeme sa zamerať na stavebné a výkopové práce. To, čo teraz vybudujeme bude pevné a kvalitné.

09. – 11.06.2020 (dni kvetov)

Zavlažujeme kvety, zeleninu, ovocné aj okrasné kry. Zbierame ovocie popadané pod stromy. Zavlažujeme brokolicu a karfiol. Zbierame byliny vhodné na cievny systém a kŕčové žily.

12. – 13.06.2O20 (dni listov)

Na chránené miesta vysadíme majorán, bazalku, levanduľu, pamajorán, rozmarín, saturejku, santolínu, tymian. V dňoch listov rastliny lepšie hospodária s vodou, pravidelne ich zavlažujeme, lepšie ráno ako večer a v menších dávkach. Vysievame neskorý karfiol, vysádzame ľadový šalát.

14. – 16.06.2020 (dni plodov)

Kypríme všetky záhony, rozrušujeme pôdny prísušok, zabráni sa neužitočnému vyparovaniu vody z pôdy. Vyštipujeme rajčiny a priväzujeme ich k opore. Na voľné záhony vysievame čiernu reďkovku, kríčkovú fazuľu a hrach. Ak majú ovocné stromy veľa plodov, prihnojíme ich a udržiavame okolie kmeňa stále pokopané, aby korene mohli dýchať.

17. – 18.06.2020 (dni koreňov)

Zberáme skoré zemiaky. Presádzame rôzne rastliny, dobre sa zakoreňujú. Rozsádzame letný šalát, priesady póru. Prebierkou pretrhávame mrkvu, petržlen. Nakopcujeme záhon zemiakov.

19. – 21.06.2020 (dni kvetov)

Režeme a tvarujeme opadavé a vždyzelené živé ploty. Prihnojíme a zavlažíme plodovú zeleninu. Vysievame kukuricu cukrovú na zber v októbri, množíme trvalky delením, odrezkami. Pravidelne zalievame izbové rastliny.

22. – 23.06.2020 (dni listov)

Sadíme, rozsádzame, okopávame, polievame listovú zeleninu. Kosíme, prihnojíme a zavlažujeme trávnik. Odstraňujeme opadané ovocie spod stromov.

24. – 25.06.2020 (dni plodov)

Vyštipujeme a vyväzujeme kolíkové rajčiny, stonky prihrnieme pôdou – lepšie sa zakoreňujú a rajčiny tak tvoria viac plodov. Okolo stromov a krov vytvoríme priehlbinu – misu, slúži na zavlažovanie v okolí koreňa. Aj mulčovanie je výborný spôsob ochrany pôdy pred vysychaním. Mulčujeme tenkou vrstvou čerstvej trávy, slamu môžeme nastlať aj v hrubšej vrstve.

26. – 27.06.2020 (dni koreňov)

Presádzame väčšie letnené izbové kvetiny, dobre sa zakorenia. Na voľné záhony vysievame reďkovku, šalátovú repu, vodnicu a karotku. Ak je príliš sucho, mrkvu pravidelne zalievame. Predídeme tak praskaniu koreňov.

28. – 29.06.2020 (dni kvetov)

Postaráme sa o okrasnú časť záhrady. Letnené izbové rastliny na balkóne, terase, v záhrade chránime pred slnečným úpalom netkanou textíliou.

30.06.2020 (deň listov)

Režeme a tvarujeme živé ploty. Zberáme vňať majoránu, sušíme ju. Zberáme na jeseň vysadený cesnak paličiak. Zalejeme zeleninu, teraz rastliny najlepšie hospodária s vodou.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok