Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

  • 11.09.2018

Sezóna vlašských orechov je tu. V parkoch a záhradách sa začínajú tieto drobné i väčšie zelené guličky pomaly otvárať. Akoby naznačovali, že je čas ich zberu. Vyrobte si s nami skvelú sladkú pochúťku, vďaka ktorej vám vlašské orechy zostanú dlhšie lahodné a nestihnú vám zhorknúť.

orechy v mede

Zdravie ukryté v škrupinke

Orechy patria všeobecne medzi veľmi výživné potraviny. Poskytujú nám zdravé omega mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Vlašské orechy dokonca poskytujú neobvykle vysokú hladinu vitamínu E, ktorý pomáha predovšetkým nášmu kardiovaskulárnemu systému. Sú dokonalým antioxidantom, dokážu znižovať hladinu cholesterolu a skvele pomáhajú udržať dobrú imunitu. Nie nadarmo vyzerajú ako náš mozog. Práve pre mozog je jedenie orechov veľmi zdravé.

Pozor si však treba dávať pri ich skladovaní. Vzhľadom sa ich vysoký obsah omega mastných kyselín sa orechy na vzduchu mimoriadne rýchlo pokazia, zhorknú. Čím dlhšie sú orechy vylúskané, tým viac strácajú svoju hodnotu a môžu človeku dokonca viac uškodiť. Najlepšie je, ak ich vieme uskladniť efektívne. Niektorí záhradkári ich na sucho zavárajú, niektorí dokonca mrazia. Vyrobiť si z nich však môžete aj sladkú zdravú pochúťku.

Orechy v mede

Budete potrebovať čerstvé vlašské orechy, med a zaváraninový pohár.

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

Celý postup je extrémne jednoduchý a mimoriadne rýchly. Vlašské orechy stačí nasypať do zaváraninových pohárov a zaliať kvalitným medom, najlepšie poctivým slovenským. Ak ho máte priamo od včelára, o to lepšie. O mede je známe, že je prírodným antibiotikom. Pomáha pri bolesti hrdla, pri vykašliavaní a tiež celkovo podporuje našu imunitu.

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

Vlašské orechy zalievame medom až po okraj zaváraninového pohára. Orechy pred zaliatím nijako tepelne neupravujeme, aby sme v nich zachovali všetky potrebné, zdraviu prospešné látky. Rovnako tak ich neupravujeme ani ak ich ideme pridať do iných jedál. Stačí ich nakrájať a pridať do obľúbeného šalátu, k zelenine, ovociu alebo do dezertov.

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

Do medu môžete uložiť aj mix rôznych iných druhov orechov. Zabránite tým ich oxidovaniu pri dlhšom uskladnení. Hoci je táto sladká pochúťka zdravá, rovnako ako so všetkým to netreba preháňať s jej konzumáciou. Odporúčajú sa 2 -3 lyžičky tejto zmesi denne.

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

Taktiež je vhodné, aby sme konzumáciu samotných orechov veľmi nepreháňali. Patria totiž medzi vysokokalorické potraviny, čo sa môže pomerne skoro odzrkadliť na našej postave. Najideálnejšie je dopriať si denne iba hrsť tejto pochúťky. Vtedy si môžete byť istý, že si s ich konzumáciu doprajete aj kúsok zdravia.

Naštartujte svoj mozog sladkou pochúťkou z vlašských orechov

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik