Šípkový sirup svojou príjemnou chuťou ozvláštni čaj počas chladných dní. Jeho príprava nie je náročná

  • 28.09.2017

Október je najideálnejšie obdobie na zber šípok. V šípkach nájdete vitamín C, vitamín A aj vitamín B, ale aj železo, vápnik, flavonoidy, dokonca i horčík. Urobte si výlet do prírody a pripravte si tento chutný šípkový sirup.

Šípky

Suroviny:

  • 2kg šípok,
  • 1-1,5kg cukru,
  • 3l vody,
  • 1,5 lyžičky kyseliny citrónovej

Postup prípravy:

Šípky nahrubo rozmixujeme alebo rozdrvíme a zalejeme 1,5l vody. Necháme vrieť na miernom ohni približne 10 minút a následne precedíme cez sitko do ďalšieho hrnca.

Šípky opäť zalejeme 1,5l vody, necháme prevrieť 10 minút a znovu precedíme. Obe takto získané tekutiny zmiešame a ešte raz precedíme cez látku (vhodné je plátno, čistá látková plienka, hustá gáza…), pridáme cukor (radšej menej a postupne podľa chuti pridávame), kyselinu citrónovú a ešte raz necháme prevrieť 10 minút.

Vriaci sirup nalievame do fliaš, poriadne uzavrieme, chvíľu podržíme hore dnom a necháme vychladnúť. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Sirup po otvorení skladujeme v chladničke. Počas zimy výborne dosladí a ochutí akýkoľvek teplý čaj.

Šípkový sirup

Text: Michaela Horbanová
Foto: Michaela Horbanová, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli