Spoznajte najkrajšie kultivary levandule. Ktorú z nich by ste uvítali v záhrade?

  • 28.07.2020

Obľubujete vôňu levandule? Potom by ste sa s touto rastlinou, jej druhmi a najkrajšími kultivarmi mali zoznámiť dôkladnejšie.

Levanduľa v záhrade, terasa

Levanduľa (Lavandula) je starou liečivou a okrasnou rastlinou, presnejšie nízkou drevinou, so zaujímavými účinkami na ľudský organizmus. Do záhrad vnáša atmosféru slnečného Stredomoria.

Po zakorenení výborne toleruje extrémne podmienky, sucho a teplo, ktoré u nás v posledných letách prevládajú. Rastie kompaktne, má striebristé, na dotyk príjemné olistenie, ktoré ju robí zaujímavou aj mimo obdobia kvitnutia. Najkrajšie sú súkvetia, modrasté, fialové, ale aj biele či ružové. Celá rastlina je presiaknutá silicami a príjemne vonia.

V závislosti od konkrétneho druhu a kultivaru sú levandule rôzne vysoké a ich súkvetia kratšie alebo dlhšie, s menšími či väčšími jednotlivými kvetmi. Uplatnia sa v moderných aj tradičných záhradách, na okrajoch kvetinových záhonov, pri chodníkoch, v predzáhradkách, do suchých múrikov, do bylinkových výsadieb, niektoré môžeme pestovať v črepníkoch. Osvedčenou kombináciou je ich výsadba s ružami.

Kytica levandule na starej drevenej stoličke, levanduľové pole v pozadí

Ako pestovať levanduľu

Najkrajšie kvitne na slnečnom, teplom a chránenom mieste s priepustnou, mierne zásaditou pôdou. Znesie aj úpal. Nevadí jej suchá ani štrkovitá pôda. Vynikne vtedy, keď je v skupine vysadených viacero kusov.

Rastliny vysádzame s kompaktným koreňovým balom, najlepšie na jar alebo v lete. Najmenej vhodná je neskorá jesenná výsadba, pretože sa nemusia zakoreniť. Ak vysádzame do skupiny alebo do radu, sadenice by mali byť od seba vzdialené aspoň jeden meter. Po výsadbe levanduľu zalievame, neskôr po zakorenení si už vystačí s dažďovými zrážkami. Chúlostivejšie druhy vysádzame vždy do črepníkov a pred zimou ich premiestnime na chladné a svetlé miesto.

Starostlivosť o levanduľu je jednoduchá. Pred prvou zimou ju chránime ihličnatými chvojkami alebo hrubšou nástielkou zo slamy. V ďalších rokoch to už nie je potrebné. Odolné druhy naše zimy znášajú dobre. Najdôležitejší je rez, vďaka nemu sú rastliny kompaktné a bohato kvitnú. Režeme dvakrát ročne. Skoro na jar všetky výhonky skracujeme radikálnejšie, asi o polovicu. Druhýkrát, po odkvitnutí, odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so stopkami.

5 najkrajších kultivarov

Lavandula stoechas

Lavandula stoechas

Hovorí sa jej francúzska levanduľa. Je veľmi atraktívna, ale chúlostivejšia. Rastlina prenikavejšie vonia. Je vhodná na pestovanie v nádobách, prezimuje vnútri.
v. × š.: 45 × 50 cm

Lavandula ‘Hidcote Blue’

Lavandula 'Hidcote Blue'

Nádherne a veľmi bohato kvitnúci kultivar s tmavofialovými súkvetiami. Uplatní sa v záhonoch vo forme nízkych živých plôtikov aj na sušenie.
v. × š.: 50 × 50 cm

Lavandula dentata

Lavandula dentata

Menej pestovaný exotickejší druh, bohato a dlho kvitnúci. Zaujímavé sú okrem súkvetí aj zúbkaté listy. Hodí sa na pestovanie v nádobách, je chúlostivejšia.
v. × š.: 80 × 60 cm

Lavandula ‘Alba’

Lavandula 'Alba'

Kultivar s bielymi, elegantne pôsobiacimi kvetmi. Veľmi bohato a často opätovne kvitne. Môže byť zvláštnosťou záhrady.
v. × š.: 50 × 50 cm

Lavandula ‘Rosea’

Lavandula 'Rosea'

Netradične ružovo kvitnúca levanduľa. Je nižšia, kvitne o niečo slabšie než tá, ktorá má fialové súkvetia, ale zaujímavo dopĺňa napríklad záhony s ružami.
v. × š.: 30 × 45 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik