Prečo pestovať topinambury, kam ich zasadiť a na čo si dať pozor

 • 09.10.2020

Už ste ochutnali topinambury? Veľmi chutné sú surové, no dajú sa aj tepelne upravovať. Navyše nie sú nenáročné na pestovanie.

Topinambur, diétna zelenina nenáročná na pestovanie

Z hľadiska výživy sa zaraďujú medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom. Vhodné sú preto nielen pre diabetikov a ľudí s nadváhou, ale aj ako súčasť jarných redukčných a očistných diét. Obsahujú takzvaný polysacharid inulín, čo je druh rozpustnej vlákniny, ktorej základ tvorí molekula fruktózy spojená do reťazca. Obsahujú aj množstvo stopových prvkov – železo, fosfor, vápnik, horčík, zinok.

Kedy vyberať topinambury

Jedálniček si dokážeme topinamburmi spestriť počas zimy a v jarnom období. Hľuzy sa v pôde tvoria až od druhej polovice leta a najmä na jeseň. Zbierať sa dajú počas zimy, keď nie je zamrznutá pôda a skoro na jar, než začnú klíčiť.

Zber topinamburov

Skladovanie hľúz

Majú jemnú šupku, preto pomerne rýchlo vysychajú. Vyhovuje im vlhké prostredie chladničky alebo pivnice, kde za bežných podmienok vydržia okolo dvoch týždňov, potom vädnú. Ak sa tak stane, nevyhadzujte ich. Vložte ich do zaváraninového pohára s vodou, ktorú opäť nasajú a na druhý deň ich spracujte.

Zemiak zo slnečnice

I keď z topinamburu konzumujeme hľuzy podobné zemiakom, botanicky s nimi nemajú nič spoločné. Je to dokonca blízky príbuzný slnečnice s botanickým názvom slnečnica hľuznatá (Heliantus tuberosus) a patrí do čeľade astrovité – Asteraceae. Chĺpkaté striedavé listy sú dlhé 10 až 30 centimetrov. Na jeseň sa na vrcholcoch objavujú jednoduché žlté kvety. Nie sú síce malé, no v vzhľadom na veľkosť celej rastliny pôsobia malo.

Topinambury

Ako pestovať topinambury a kam ich vysadiť

Spôsob pestovania je veľmi jednoduchý. Na výsadbu stačia veľmi malé hľuzy, napríklad veľkosti palca, ktoré zatlačíte prstom do skyprenej zeme, do hĺbky 5 až 10 cm. Nerastú príliš do hĺbky a to je výhoda aj pri ich vykopávaní. Prospieva im vlhkejšie prostredie alebo aspoň občasná zálievka, najmä v čase tvorby hľúz, čo je od druhej polovice leta a na jeseň. S príchodom mrazov nadzemná časť odumrie. Nastrihajte ju do kompostu.

Ich výška je nezriedka viac ako dva metre behom jedného roka. Počítajte s touto výškou. Dajte ich tam, kde nevadí, že cez ne nebudete vidieť. Môžete ich pestovať na kraji záhrady pri plote, kde nezacláňajú žiadnemu výhľadu.

Topinambury v záhrade

Pozor na premnoženie

Ich nenáročnosť môže spôsobiť premnoženie, dajte si na to pozor najmä vo vlhkejšej oblasti s dobrou pôdou. Bez pravidelného vyberania hľúz môžu vytvárať kompaktné a husté porasty a prejdú do záhrady aj susedom. Jedna z možností je záhon, na ktorom ich chcete pestovať, oddeliť podzemnými oddeľovačmi.

Praktické rady do kuchyne

Šúpu sa škrabkou podobne ako zemiaky. Kvôli ich tvaru s množstvom výbežkov je to zdĺhavejšie. Hneď po ošúpaní ich vložte do vody s citrónom, zachovajú si svetlú farbu. Na vzduchu pomerne rýchlo tmavnú. Ak vás ich šúpanie otravuje, stačí ich vydrhnúť kefkou. Šupka je tenká a mäkká, neobsahuje žiadne škodlivé látky a teda jedlá. Ponechaná šupka ale môže trochu zmeniť farbu pokrmu do tmavšej v porovnaní s ošúpaným a v citrónovej vode namočeným kúskom.

Šúpanie topinambur

Dobrá rada:

Vyhnite sa použitiu topinambur v kuchyni, ak trpíte neznášanlivosťou na fruktózu, ale aj ak sa chystáte do spoločnosti, zvýšenú plynatosť spôsobujú i zdravým ľuďom. Pri konzumácii väčšieho množstva môžu dokonca spôsobiť aj slabšiu hnačku.

3 spôsoby, ako pripraviť topinambury

Topinamburová polievka so zeleným hráškom a šampiňónmi

Príjemná polievka z čerstvých topinambur a šampiňónov a mrazeného hrášku.

Budeme potrebovať:

 • 250 g topinamburov
 • 200 g zelený hrášok
 • 100 g šampiňóny
 • 1,5 litra vody
 • 1,5 ks zeleninový bujón bez glutamátu
 • trochu oleja, čierneho korenia, soli

Polievka z topinambur

Topinambury očistíme a vložíme hneď do vody s citrónom, aby nestmavli. Nakrájame na menšie kúsky. Spolu s nakrájanými šampiňónmi a zeleným hráškom krátko podusíme na rozpálenom oleji v hrnci. Zelejeme vodou, pridáme bujón a čierne korenie, prípadne podľa chuti i soľ. Uvaríme do mäkka, čo je asi 20 minút.

Jednoduchý šalát z topinambur

Budeme potrebovať:

 • topinambury
 • soľ
 • citrónová šťava

Šalát z topinambur

Topinambury očistíme, nastrúhame, pokvapkáme citrónovou šťavou a osolíme. Šalát podávame s pečivom ako ľahkú večeru alebo k hlavnému jedlu.
Môžeme ho dozdobiť petržlenovou vňaťou a prípadne pokvapkať olejom. Výborný je i s nastrúhanou mrkvou alebo jabĺčkom.

Topinamburovo cibuľové placky

Budeme potrebovať:

 • 160 g topinambur
 • 100 g cibuľa
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 3 vajcia, 100 g múka
 • soľ, čierne korenie, drvená rasca
 • olej

Topinamburové placky

Topinambury očistíme alebo poriadne umyjeme kefkou, nastrúhame na malé rezance. Cibuľu pokrájame na drobno, cesnak pretlačíme. Pridáme vajcia, múku, soľ, koreniny a všetko spolu zmiešame. Lyžicou naberáme a opekáme na oleji. Množstvo vystačí asi na 12 menších placiek. Opekáme ako bežné zemiakové placky.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik