Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

 • 06.08.2018

Prastaré porekadlo hovorí, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár… Ale bez prírody, teda bez slnka, ani ten veľa nezmôže. Vitamín D za posledné roky prekvapil svojimi až neuveriteľne mnohostrannými účinkami nielen odborníkov, lekárov, ale dal veľkú šancu a nádej na zdravie vlastne každému z nás.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Na základe rozsiahlych zdravotných výskumov a sledovaní sa ukázalo, že 50 až 80 % svetovej populácie (podľa miesta, kde žije) trpí trvalým nedostatkom vitamínu D – teda slnečného vitamínu. Nedostatok vitamínu D, ako sa v posledných desaťročiach postupne zistilo, je významným spoluvinníkom mnohých, a to nielen civilizačných ochorení.

Tým sa ale preukázalo, že vitamín D nemá len funkciu vitamínu, ale plní aj funkciu veľmi dôležitého regulačného hormónu, ktorý ovplyvňuje množstvo fyziologických funkcií nášho organizmu.

Nedostatok tohto vitamínu-hormónu nie je len otázkou nášho stravovania, ktorým sme sa od prirodzeného prírodného stravovania radikálne odvrátili. Tento nedostatok je spôsobený aj nadmerným, umelo vyvolaným strachom zo slnka, ktoré je však jediné schopné prirodzeným spôsobom vytvoriť v našej koži z cholesterolu až 95 % potrebného vitamínu D. Zo stravy ho prijímame priemerne len asi 5 %.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Mnohostrannosť pôsobenia slnečného hormónu

 • ukázalo sa, že hrá kľúčovú úlohu v udržaní zdravia a správnej funkcie až 36 dôležitých orgánov a tkanív ľudského tela, ako sú napríklad kostná dreň, žalúdok, tenké a hrubé črevo, obličky, pľúca, prostata, koža, očná sietnica, maternica, mozog, srdce, pankreas, svalstvo, krvný obeh, kosti…
 • že hrá nezastupiteľnú úlohu v prevencii i liečení takých závažných ochorení, ako sú rakovina, diabetes, zápalové a autoimunitné ochorenia, kardiovaskulárne choroby, reprodukčné a pohlavné funkcie tela, nervovo-svalové i duševné choroby, ba vážnejšie i bežné infekčné choroby, akými sú rôzne chrípky,
 • silne ovplyvňuje aj zdravý vývoj plodu, tým i odolnosť narodených detí a následne i dospelých proti vzniku diabetu, srdcovocievnych chorôb, autoimunitných ochorení,
 • ba zvyšuje aj inteligenčné predpoklady človeka už v maternici, preto čo budúca mamička (rodina) neurobí pre svojich potenciálnych i jestvujúcich potomkov už dnes, neskoršie, ale ani v dospelosti už nedobehne,
 • výskum v molekulárnej biológii zistil, že telu „vládne“ asi 30 000 génov a z toho 2 000 výrazne ovplyvňuje vitamín D.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Účinky slnka

Na zemský povrch pri jasnej oblohe preniká až 80 % UV energie.  Oblaky a sklo UVB lúče takmer neprepúšťajú, voda do hĺbky 60 cm áno a do našej pokožky (epidermy) prenikajú asi do hĺbky 100 mikrometrov.

Po 6 až 12 hodinách môžu vyvolať zápal kože sprevádzaný sčervenaním. Aktivizujú melanocyty v zárodočnej, teda najspodnejšej, vrstve pokožky a po 48 až 72 hodinách od ožiarenia vzniká podľa predispozícií daného človeka buď hnedočierny eumelanín, alebo žltočervený feomelanín. Oba vyvolávajú zhnednutie, neskorú pigmentáciu pokožky a čiastočne i zamše (dermy). Takto vzniknutý melanín pôsobí ako prírodný UV filter, ktorý sa postupne vytvára priemerne po 14 dňoch rozumného opaľovania sa a pretrváva niekoľko týždňov až mesiacov.

Takúto, ale vždy postupnú preventívnu opaľovaciu kúru by sme si mali urobiť vždy pred jarnými, ale určite letnými prácami či rekreáciou v záhrade a, samozrejme, i pred slnečnou dovolenkou, aby sme z nej mali viac úžitku a pohody ako zdravotných problémov.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Prirodzená ochrana pred UV žiarením

Slnko ponúka všetkým množstvo energie a každý tvor si z nej musí zobrať len toľko, koľko je preňho užitočné a bezpečné. Aj človek si teda prirodzene vytvára obranné bariéry proti predávkovaniu energiou UV žiarenia, a to vo forme zhrubnutej kože, jej farebného pigmentu, ktorého tvorbu vyprovokovali práve lúče, pred ktorými nás on chráni, ale i bunkové enzýmové antioxidanty a ďalšie ochranné faktory, ako sú pot, kyselina mliečna, produkty mazových žliaz, ochlpenie. Toto všetko je priamo či nepriamo i súčasťou nášho širšieho imunitného systému, ktorý hrá veľmi dôležitú úlohu, ale pritom je aj on sám týmto žiarením stimulovaný.

Týmto všetkým zrejme disponovali aj naši predkovia. Prečo teda, ako sa zdá, oni boli odolnejší proti týmto „dobrotám“ zo slnka? Zrejme tu je veľký rozdiel v príjme vonkajších potravinových antioxidantov, ale tiež v zahltení organizmu toxickými látkami. Oni sa živili prevažne živými rastlinami, ale i surovým mäsom. Takáto strava, priam nabitá aktívnymi enzýmami, ale i tepelne neporušenými antioxidantmi a množstvom veľmi aktívnych biologicky účinných látok, efektívne zhášala, inaktivovala UV žiarením v koži vytvorené voľné radikály, ktoré sú hlavnou príčinou poškodenia a starnutia nielen pokožky, ale i celého organizmu.

Ako scivilizovanie, skultúrnenie človeka napredovalo, tak sa človek aj stravou, pohybom, životným prostredím stále viac a viac vzďaľoval od prírody. Príjem týchto veľmi aktívnych ochranných látok znižoval až minimalizoval, najmä v podobe konzumovania teplom nezdevastovanej, surovej, živej stravy. Prírodná strava je dnes v našich jedálnych lístkoch minimálna alebo žiadna. A toto je ten zásadný rozdiel medzi nami a našimi prapredkami. Ich prirodzene i stravou chránila príroda, ale my sme sa jej zriekli a žiadna moderná veda ju nedokáže nahradiť.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Drobnosti proti spáleninám

 • Otvoríme 2 – 3 kapsuly s vitamínom E a olej z nich votrieme do poškodenej pokožky.
 • Studená tučná smotana na začervenanej pokožke pôsobí ako balzam.
 • Studené mokré vrecúška so zeleným alebo čiernym čajom, ktorými poťukávame popálenú pokožku, pôsobia protizápalovo.
 • Po silnom slnení pokožku neumývame mydlom ani sa aspoň 12 hodín nesprchujeme.

Prvá pomoc pri spálení

Čajové tonikum

Bylinková zmes je hojivá a sťahujúca, ocot upravuje kyslosť pokožky, zelený čaj je bohatý na antioxidanty, upokojuje a zvlhčuje, bazový kvet je vhodný na najcitlivejšiu pokožku, pomáha zlepšovať zápal a začervenanie pokožky.

Zo sušených byliniek urobíme zápar tak, že zmiešame po 1 lyžici zelený čaj, kvet z čiernej bazy a lyžicu rozdrvených semien feniklu, všetko zalejeme polovicou šálky vriacej vody, necháme vychladnúť, bylinkový zápar zlejeme a zmiešame ho s 2 lyžicami jablčného octu a lyžicou glycerínu, pretrepeme, 10 dní nám vydrží v chladničke. Vatou namočenou v toniku si potierame umytú pleť.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Avokádová maska

Rehydratuje, vyživuje i zvyšuje ochranu pleti pred vetrom i slnkom.
K polovici roztlačenej dužiny zrelého avokáda pridáme lyžicu smotany, lyžicu medu, olej z jednej kapsuly pupalky dvojročnej (1 000 mg) a 5 kvapiek santalového esenciálneho oleja a všetko do hladka zmiešame. Zahustíme do konzistencie pasty ryžovou múkou a prikryté dáme na pol hodiny do chladničky.

Odležanú pastu znovu zamiešame a v hrubej vrstve nanesieme na čistú, suchú pokožku tváre a krku. Vyhneme sa očným partiám. Po 15 minútach pleť omyjeme vlažnou vodou, jemne vysušíme a potrieme ľahkým pleťovým mliekom.

Vitamín plný slnka, ktorý získate zadarmo

Zelený sprej

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré chránia pokožku a potláčajú zápaly spôsobené nadmerným slnením, rimbaba pôsobí proti erytému (sčervenaniu pokožky), levanduľa zasa hojí.

Zmes 4 lyžičiek zeleného čaju a 2 lyžičiek sušenej rimbaby zalejeme 125 ml vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Precedíme a dáme vychladnúť do chladničky. Pridáme 60 ml ružovej vody a 10 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja, zamiešame a dáme do fľaštičky s rozprašovačom a opakovane nastrekujeme na popálenú pokožku. V chladničke vydrží 10 dní.

Slnečné tonikum

Na začervenanú, scitlivenú pokožku po opaľovaní natrieme upokojujúcu masku zo šálky studeného cmaru so 4 lyžičkami rajčinovej šťavy. O pol hodiny ju zmyjeme záparom z nechtíka.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania