Využite toto obdobie a nazbierajte si voňavý orgován. Pripravte si tinktúru a sirup

  • 29.05.2019

Orgován obyčajný je nenahraditeľnou súčasťou záhrady pre svoju majestátnosť a omamnú sladkú vôňu. Využite aktuálne obdobie a natrhajte si orgován do zásoby.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Milujem orgovánovú vôňu. Vždy sa teším na obdobie, kedy kvitne, pretože mi pripomína blížiace sa leto. Jeho vôňa sa dá zachovať na dlhšiu dobu pomocou sušenia, ako prísada do morskej soli do kúpeľa, alebo sa orgován dá využiť na prípravu tinktúr a vonných olejov.

Tí odvážnejší experimentujú tiež s výrobou orgovánového sirupu alebo dokonca orgovánového želé. Možností, ako ho využiť je naozaj veľa.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Orgován dnes nájdete takmer v každej dedinskej záhradke. Tento voňavý ker dokáže rýchlo vyrásť až do štvormetrových rozmerov a starostlivosť oň a jeho rozmnožovanie sú vcelku nenáročné. Pekne rozkonárený dokáže nahradiť živý plot.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

V našich končinách je najviac obľúbený fialový a biely orgován. Biely orgován má drobnejšie kvetenstvo, ktoré mu však neuberá na jeho rovnako aromatickej vôni.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Ak si chcete užiť krásu orgovánu vo váze, neodporúčajú sa používať jeho listy. Tie sú totiž veľmi náchylné na zvädnutie. Aby sme mu pomohli vydržať vo váze čo najdlhšie, je dobré odtrhnúť všetky zelené konáriky, drevnatú stonku narezať čo najšikmejším rezom a do vody nasypať prípravok z kvetinárstva bohatý na výživné látky pre rezané kvety.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Orgován pre zdravie a pohodu

Orgován je veľmi prospešný pre zdravie. Okrem toho, že jeho vôňa dokáže pomôcť pri bolestiach hlavy a pri migrénach, pomáha aj pri problémoch s kĺbami a artritídou. Na vonkajšie použitie sa využíva napríklad orgovánová tinktúra, ktorej základ tvoria kvety orgovánu. Tie sa zalejú malým množstvom bieleho alkoholu alebo liehu. Zmes sa nechá odležať na tmavom chladnom mieste 7 až 10 dní. Následne sa zleje cez gázu a voňavá tinktúra je hotová.

Používa sa na natieranie boľavých kĺbov a svalov, zmierňuje bolesti pri artritíde, má antibakteriálne účinky na pokožku.

Tinktúra z orgovánu

Ak obľubujete voňavý kúpeľ, určite si vyskúšajte vyrobiť jednoduchú orgovánovú soľ do kúpeľa. Natrhané kvety orgovánu zasýpajte postupne vrstvu po vrstve s morskou soľou až po okraj pohára. Soľ bude krásne prevoňaná.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Nezabudnite ani na sušenie. Kvety orgovánu odtrhnite bez zelenej stopky a rovnomerne rozložte na papier na pečenie.

Využite poslednú možnosť nazbierať si voňavý orgován

Vysušené kvety potom môžete použiť ako prísadu do voňavej zmesi sušených byliniek – podpouri, alebo ich použite rovno do horúceho voňavého kúpeľa.

Orgovánový sirup

Ak obľubujete domáce sirupy, určite nevynechajte ani ten z orgovánu.

Budeme potrebovať:

  • 15 vetvičiek orgovánu
  • 2 citróny
  • 800-1000g cukru
  • 1 liter vody
  • 30g kyseliny citrónovej

Orgován s pomarančom

Postup:

Kvety z vetvičiek jemne oberieme. Na miernom plameni necháme zovrieť vodu. Keď vychladne, pridáme do nej kyselinu citrónovú, nakrájaný citrón. Pridáme aj orgovánové kvety, zľahka premiešame a necháme odležať v chladnej miestnosti (alebo chladničke) 48 hodín, občas premiešame. Po dvoch dňoch macerát precedíme, zohremejeme na približne 60 stupňov a pridáme cukor. Miešame, kým sa cukor nerozpustí. Nalejeme do fliaš a uskladníme na chladnom mieste.

Text: Mgr. Zuzana Mišotová, redakcia
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, Pixabay.com, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade