4 kroky k čučoriedkam z vlastnej záhrady

  • 22.10.2019

Zdravé plody čučoriedok si vypestujeme aj vo vlastnej záhrade. Nevyhnutné je dodržať niekoľko pravidiel, tým najdôležitejším je kyslejšia pôda, optimálne pH je okolo 4,5.

Čučoriedky v plechovom vedierku

Preto pred výsadbou upravíme vrchnú časť pôdy jej výmenou. Druhá možnosť je ich pestovanie v dostatočne priestranných vegetačných nádobách. Ak sa rozhodneme pre výmenu pôdy, vyhĺbime na zvolenom mieste asi 50 cm hlboké rigoly a do nich nasypeme vhodný substrát. Ak by sme chceli úplne zabrániť prieniku zásaditých látok ku koreňom čučoriedok, rigoly vystelieme fóliou, na ktorú nasypeme drenážnu vrstvu z riečneho štrku a až na ňu dáme kyslý substrát. Ten si buď zakúpime (dostať aj substrát určený priamo na pestovanie čučoriedok), alebo si ho namiešame sami.

Po výsadbe rastliny pravidelne zavlažujeme, vyhovujú im vlhkejšie podmienky. V ďalšej sezóne začneme s prihnojovaním hnojivom určeným pre tento druh.

Ako sadiť čučoriedky

1. Vykopanie jamy

Jama na výsadbu čučoriedok

Na odburinenom mieste, ideálne na slnku alebo v polotieni, vykopeme dostatočne hlboký a široký rigol. Zeminu z výkopu použijeme na inom mieste v záhrade.

2. Špeciálny substrát

Substrát na čučoriedky

Vykopaný rigol vyplníme špeciálnym substrátom, ktorý je určený na pestovanie čučoriedok alebo kyslomilných rastlín.

3. Namočenie

Čučoriedky s koreňovým balom

Čučoriedky vysádzame s neporušeným koreňovým balom. Pred výsadbou ho necháme nasiaknuť vo vedre s vodou.

4. Výsadba

Výsadba čučoriedok

Rastliny vysadíme zhruba do rovnakej výšky ako rástli aj v kontajneri. Dosypeme kyslejší substrát a pritlačíme. Výdatne zavlažíme a povrch pôdy namulčujeme.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch