Ako nechemicky zakročiť proti moliciam?

  • 14.09.2019

Na rastlinách v záhrade mám biele malé motýliky a ničia úrodu. Existuje proti nim nechemický postrek?
Milan D., Nitra

Molice na liste

Biele živočíchy podobné drobným motýlikom sa húfne vyskytujú na zelenine z rubovej strany listov, veľký výskyt je najmä na hlúbovinách. Existuje niekoľko chemických prípravkov, ktoré možno použiť, no nie vždy s úspechom. Dôvodom neúspechu je vzniknutá rezistencia škodcu na prípravok a tiež fakt, že je takmer nemožné postrek aplikovať na rubovú stranu všetkých listov.

Prečítajte si tiež: Chránime izbovú zeleň – najčastejšie choroby a škodce

Z prípravkov na prírodnej báze je možné použiť postrek požerovým a kontaktným insekticídom SpinTor získaným fermentačnou činnosťou baktérií. Z výťažkov tropickej rastliny sa vyrába selektívny insekticíd NeemAzal, ktorý už za niekoľko hodín zastavuje požerovú aktivitu škodcov, vďaka čomu populácia za niekoľko dní skolabuje. Ďalšiu možnosť predstavuje roztok so špeciálnym kokosovým mydlom Cocana, ktoré vysušuje vonkajšiu kostru tela škodlivého hmyzu a tak ho likviduje. V skleníku ešte existuje viac možností likvidácie, od vyvesenia žltých lepových doštičiek cez nasadenie prirodzených predátorov (dravých roztočov Amblyseius swirskii alebo parazitickej osičky Encarsia formosa) až po vydymenie skleníka prostriedkom Biodym skleník.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?