Ako si poradiť so sadzovitosťou jabĺk?

  • 23.05.2021

Minulú sezónu sme mali na všetkých jablkách čierny povlak, ktorý sa dal za pomoci hubky zmyť. Dočítal som sa, že sa jedná o sadzovitosť. Ako jej predchádzať?

Ako si poradiť so sadzovitosťou jabĺk?

Sadzovitosť jabĺk spôsobuje huba, jej rozvoj podporuje daždivé počasie a vlhko.

K prevencii patrí udržiavanie vzdušnej koruny. Čo sa týka ochrany, siahnuť môžete po chemickom alebo ekologickom preparáte. Prvá spomínaná pomoc spočíva v použití fungicídov. Na sadzovitosť zaberajú prípravky určené proti chrastovitosti jabĺk, napríklad Discus, Chorus 50 WG, Qualy 300 EC a Polyram WG. Je nutné dodržať odporúčaný interval postrekov a prípadne aj ochrannú lehotu pred konzumáciou.

Z ekologických prípravkov chorobe bránia napríklad Flora Vita Citro, NovaFerm Sirius, Imunofol či PREV-B2. Pri výbere konkrétneho prípravku odporúčam dopredu zistiť, kedy a ako často sa má aplikovať, aby ste si vybrali taký postrek, ktorý vyhovuje aj vašim časovým možnostiam aplikácie. Mnohé z nich pôsobia iba preventívne, čiže je dôležité postrek aplikovať včas – už po odkvete jabloňových kvetov (kvôli opeľovačom nikdy nie v kvete), iné dokážu chorobu aj zastaviť, keď sa začne šíriť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie