Čo robiť, aby paradajky dlho rodili a boli zdravé

  • 11.08.2020

Ak chceme zbierať bohatú úrodu rajčín, musíme sa o tieto rastliny správne starať. Najdôležitejšia je pravidelná zálievka väčšími dávkami vody.

Čo robiť, aby paradajky dlho rodili a boli zdravé

Vždy dávame pozor, aby sa voda nedostávala na listy, zalievame priamo ku koreňom. Počas kvitnutia a dozrievania plodov rastliny prihnojujeme špeciálnym hnojivom na plodovú zeleninu vo forme zálievky.

Nezabudnime ani na nastielanie pôdy v okolí rastlín, použiť môžeme suchú slamu. Pomôže nám udržať v pôde dlhšie vlahu, obmedzí rast buriny a zabráni tvorbe pôdneho prísušku. Pravidelne tiež kontrolujeme zdravotný stav rastlín. Čo ďalšie treba?

1. Zálistky

Vylamovanie zálistkov na paradajkách

Ešte stále kolíkovým rajčinám odstraňujeme zálistky. Vždy už tie najmenšie, menšie rany sa totiž rýchlejšie hoja.

2. Pokračovanie výhonu

Odstraňovanie pokračujúceho výhonu na paradajkách

Stáva sa, že zo strapcov s plodmi vyrastá nový výhonok. Aby rastlinu neoslaboval a nezahusťoval, odstránime ho.

3. Vrchol rastliny

Zastrihnutie vrcholu rajčín

Pre urýchlenie dozrievania plodov kolíkových rajčín odstriheme v druhej polovici augusta rastový vrchol rastliny.

Udržte ich zdravé

Choroby a škodce neobchádzajú ani paradajky. Dôležité je zasiahnuť včas a poznať ich skôr, ako sa objavia. Preto stav rastlín pri vylamovaní zálistkov pravidelne kontrolujeme. Tie najčastejšie choroby a škodce rajčín sme popísali v článku Zdravé rajčiny ohrozia tieto choroby a škodce.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná