Čo robiť, aby paradajky dlho rodili a boli zdravé

  • 11.08.2020

Ak chceme zbierať bohatú úrodu rajčín, musíme sa o tieto rastliny správne starať. Najdôležitejšia je pravidelná zálievka väčšími dávkami vody.

Čo robiť, aby paradajky dlho rodili a boli zdravé

Vždy dávame pozor, aby sa voda nedostávala na listy, zalievame priamo ku koreňom. Počas kvitnutia a dozrievania plodov rastliny prihnojujeme špeciálnym hnojivom na plodovú zeleninu vo forme zálievky.

Nezabudnime ani na nastielanie pôdy v okolí rastlín, použiť môžeme suchú slamu. Pomôže nám udržať v pôde dlhšie vlahu, obmedzí rast buriny a zabráni tvorbe pôdneho prísušku. Pravidelne tiež kontrolujeme zdravotný stav rastlín. Čo ďalšie treba?

1. Zálistky

Vylamovanie zálistkov na paradajkách

Ešte stále kolíkovým rajčinám odstraňujeme zálistky. Vždy už tie najmenšie, menšie rany sa totiž rýchlejšie hoja.

2. Pokračovanie výhonu

Odstraňovanie pokračujúceho výhonu na paradajkách

Stáva sa, že zo strapcov s plodmi vyrastá nový výhonok. Aby rastlinu neoslaboval a nezahusťoval, odstránime ho.

3. Vrchol rastliny

Zastrihnutie vrcholu rajčín

Pre urýchlenie dozrievania plodov kolíkových rajčín odstriheme v druhej polovici augusta rastový vrchol rastliny.

Udržte ich zdravé

Choroby a škodce neobchádzajú ani paradajky. Dôležité je zasiahnuť včas a poznať ich skôr, ako sa objavia. Preto stav rastlín pri vylamovaní zálistkov pravidelne kontrolujeme. Tie najčastejšie choroby a škodce rajčín sme popísali v článku Zdravé rajčiny ohrozia tieto choroby a škodce.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?