Leto v úžitkovej záhrade: Tieto práce na vás čakajú počas júla

  • 08.07.2022

V júli dozrieva plodová zelenina i niektoré druhy ovocia. Na čo práve teraz upriamiť pozornosť?

Letná úroda zo záhrady
Foto: Shutterstock

Staráme sa o paradajky

Aj keď už v júli väčšina plodovej zeleniny plodí, neprestávame sa o rastliny starať. Jedným z náročnejších druhov na starostlivosť sú paradajky. Pri tyčkových odrodách je počas júla stále nutné vylamovať bočné výhony. Výšku rastlín sledujeme hlavne vo fóliovníku a skleníku. Len čo rastlina dorastie do výšky pod strop, treba odštipnúť jej vrcholec.

Tvorba plodov je pre zeleninu veľmi náročná, preto aj paradajky hnojíme každé dva týždne tekutým hnojivom na plodovú zeleninu. Povrch pôdy má byť pred hnojením vlhký, v suchu by hnojivo mohlo popáliť koreňové vlásočnice.

Rajčiny pravidelne zalievame, listom sa ale striktne vyhýbame. Často zmáčané rastliny sú náchylné na pleseň zemiakovú. Na zlepšenie odolnosti proti hubovým chorobám vyštipujeme aj spodné listy. Ak máme možnosť, vysadíme medzi paradajky bazalku, táto bylinka údajne zlepšuje ich chuť.

paradajky
Foto: Shutterstock

Záhony po zbere úrody

Niektoré druhy zeleniny sa zbierajú už v júli. Skorý zber sa týka predovšetkým ozimného cesnaku, jarného karfiolu, kalerábu, brokolice alebo hlávkového šalátu.

Bola by škoda záhony opäť nevyužiť na druhý zber. Z plochy odstránime pozberové zvyšky, odburiníme ho a zľahka skypríme. V júli môžeme vysievať kríčkové a popínavé fazule, mrkvu na jesenný zber, letné odrody hrachu, špenát alebo aj červenú repu či neskoré odrody kalerábu. V druhom najteplejšom mesiaci je však nutné dohliadnuť na častú a hlavne vyrovnanú zálievku mladých klíčiacich rastliniek.

Okrem výsevov môžeme v júli vysádzať sadenice kapustovitých rastlín, ako sú kaleráby, brokolica a letná kapusta.

Výsadba kalerábu
Foto: Shutterstock

Založme si záhon s drobným ovocím

Hoci má väčšina z nás záhradkárov výsadbu rastlín spojenú najmä s jarou, úpravu záhrady si môžeme naplánovať a zrealizovať aj v lete . Keďže drobné ovocie sa zvyčajne predáva v kontajnerovanej podobe, kde sú ponúkané rastliny plne zakorenené v kvetináčoch, dá sa sadiť od jari až do jesene.

Okrem ríbezlí, egrešov či malín si môžeme založiť aj ovocný kútik s kyslomilnými čučoriedkami chocholičnatými, ktoré podsadíme jahodou mesačnou alebo brusnicami. Spomínané druhy vysádzame do zeminy výdatne zmiešanej s kyslou rašelinou. „Jedlý les“ založíme z rakytníka rešetliakového, drieňa obyčajného a ​duly obyčajnej.

Černiciam doprajeme oporu buď v podobe treláže, oblúku, alebo drôtov na vedení. Pri výsadbe im vykopanú jamu prilepšíme záhradníckym substrátom alebo kompostom. Do výsadbovej jamy nalejeme vodu, vložíme rastlinu, zasypeme pôdou, utlačíme a znovu zavlažíme. Keďže je leto, nezabudneme po výsadbe zalievať približne trikrát týždenne, kým sa ujmú.

Výsadba ovocného kra
V lete vysádzame rastliny prakticky len z kvetináčov, musia byť dobre zakorenené.

Starostlivosť o štíhle vreteno a špaliere

V prípade ovocných stromov pestovaných vo forme štíhleho vretena alebo špaliera je rastliny nutné počas leta nielen zalievať a dohliadať na výskyt chorôb a škodcov, ale aj odstraňovať výhony rastúce z kmienka a bujné prúty. Podnož často obrastá divými výhonmi, najmä keď je zasadená príliš hlboko. Len čo sa taký výhon objaví, treba ho hneď vylomiť alebo odstrihnúť záhradníckymi nožnicami. Úplne sa odstraňujú aj bujné prúty, ktoré narúšajú tvarovanú štruktúru korunky.

Ako špalier nemôžeme pestovať ľubovoľne zakúpený strom. Podstatný je slabo rastúci podpník, na ktorom je naštepená odroda, najmä vďaka nemu má stromček slabší rast.

Špalier
Foto: Shutterstock

Skrátime výhony záhradného kivi

Drobné ovocie aktinídia význačná, známa aj ako záhradné kivi, je liana, ktorá sa pomerne rýchlo popína. Hlavne počas júna a júla dokáže výrazne predĺžiť tohtoročné výhony a tie treba v prvej polovici júla skrátiť. Práve na skrátených vetvičkách bude rastlina plodiť v budúcom roku. Skrátenie urobíme za piatym alebo šiestym očkom, teda za piatym alebo šiestym listom. Ak kivi nerežeme, rastlina rýchlo prerastie, jej plodnosť výrazne klesne a skomplikujeme si aj následný zber.

Drevité bylinky množíme odrezkami

Aj v júli sa dajú odoberať polodrevité odrezky tymianu, yzopu, levandule, šalvie a rozmarínu. Odrezky zrežeme šikmo ostrým nožom, ranku posypeme práškovým stimulátorom a zasadíme do piesčitého substrátu. Ten udržiavame stále vlhký. Misku s odrezkami denne rosíme vodou, oveľa rýchlejšie tak zakorenia. Aby miska s odrezkami rýchlo nevyschla, dáme ju do tieňa alebo polotieňa, napríklad pod pergolu.

Rozmnožovanie rozmarínu pomocou odrezkov

Na čo ešte počas júla nezabudnúť

  • Pravidelné odburiňovanie záhonov má svoj význam. Keďže buriny rastú oveľa rýchlejšie ako zelenina, sú pre ňu veľkými konkurentmi. Okrem zabratia priestoru uberajú pestovaným rastlinám živiny a vlahu. Pozor, buriny často bývajú hostiteľmi rôznych chorôb a škodcov.
  • Nemulčované záhony kypríme motyčkou alebo pazúrikom, jedno kyprenie vo vhodnom čase dokonca nahradí dve zálievky. Navyše takto výrazne obmedzíme rast buriny.
  • Pravidelne kontrolujeme výskyt chorôb a škodcov. Medzi najhoršie škodce v tomto období patria slizniaky, vošky a roztočce.
    Aj keď to možno vyzerá, že sa vtáky nezaujímajú o našu úrodu ovocia, pravda môže byť iná. Chránime hlavne čučoriedky. Cez kríky včas prehodíme ochranné siete.
  • Jablone a hrušky pravidelne kontrolujeme. Hrušky zvyknú trpieť hrdzou hruškovou, jablone zase často napádajú vošky, ktoré spôsobujú deformáciu koncových výhonkov.
  • Pravidelne zberáme bylinky. Napríklad pri bazalke možno zberať samostatné listy, na výhonoch potom vyrastú nové.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?