Lunárny kalendár pre záhradkárov – júl

Leto a s ním horúce dni sú tu, ale záhradkári neprázdninujú. Naopak, tento mesiac nás čaká naozaj veľa práce.

Letné kvety na lúke pri západe slnka

01. – 02.07.2019 (dni kvetov)

Pozornosť venujeme okrasnej časti záhrady. Prečistíme skalku, odstránime odkvitnuté kvety ruží, irisov, pivónií a orgovánu. Vyštipujeme veľkokveté a zaštipujeme drobnokveté chryzantémy. Je vhodný čas na zber prieduškových a pľúcnych zmesí na zimu.

03. – 04.07.2019 (dni listov)

Kolíkovým rajčinám pravidelne vyštipujeme zálistky. Záhon s jahodami vyčistíme, z poplazov môžeme pripravovať nové sadenice. Odbobie je vhodné na zakladanie trávnika, alebo dosievanie prázdnych miest.

05. – 06.07.2019 (dni plodov)

Zbierame rajčiny, ríbezle, egreše, marhule. Zhnité a poškodené plody pravidelne odstraňujeme. Raz rodiacim jahodám po poslednom zbere zostriháme listy tesne nad srdiečkom. Stále rodiace jahody nezostrihávame – obrali by sme sa tak o ďalšiu úrodu.

07. – 08.07.2019 (dni koreňov)

Tieto dni sú ideálne na záhradné práce. Zamerajme sa najmä na koreňovú zeleninu. Skypríme pôdu okolo zeleru a póru. Ak je sucho, zalejeme citlivejšiu zeleninu – mrkva a kaleráb pri nedostatku vlahy praskajú. Môžeme vysievať reďkovku na jesennú spotrebu.

09. – 10.07.2019 (dni kvetov)

Prihnojíme viac rodiace jahody. Ak sa už jarným cibuľovinám zatiahli listy, môžeme ich z pôdy vybrať. Po vybratí si ich označíme a uložíme na tmavé a suché miesto. Vysádzame ich opäť na jeseň.

11. – 12.07.2019 (dni listov)

Okopávame a zalievame záhony s listovou zeleninou a hlúbovinami. Listovú zeleninu zbierame teraz len na okamžitú spotrebu – v tomto období totiž veľmi rýchlo vädne.

13. – 14.07.2019 (dni plodov)

Zbierame uhorky – nakladačky. Zber by sme mali urobiť 2-3x do týždňa, aby sa tvorili nové plody. Môžeme zopakovať výsev kríčkovej fazule, zabezpečíme si tak jesennú úrodu.  Tyčovým rajčinám neustále vylamujeme bočné výhony.

15. – 17.07.2019 (dni koreňov)

Vo vyšších polohách zbierame jesenný cesnak a cibuľu. Pozornosť venujeme aj kompostu – je potrebné ho poprehadzovať, aby sa prevzdušnil. Na prípadné prázdne hriadky môžeme vysievať aj rastliny na zelené hnojenie. Žiadne hriadky nie je vhodné nechávať prázdne, bez porastu.

18. – 19.07.2019 (dni kvetov)

Polejeme izbové a balkónové kvety, je vhodné ich aj prihnojiť. V skleníku pravidelne vetráme a zalievame podmokom.  Pri veľkej násade plodov dáme pod konáre stromov pevné opory.

20. – 22.07.2019 (dni listov)

Vysádzame priesady letného šalátu. Pokosenou trávou mulčujeme v tenkej vrstve záhony – zabránime tak rastu buriny a pod mulčom sa udrží vlaha. Okolo stromčekov a ovocných kríkov môže byť vrstva mulču aj hrubšia. Prečistíme záhon malín.

23. – 24.07.2019 (dni plodov)

Zberáme rajčiny, papriku, uhorky a ďalšiu plodovú zeleninu a ovocie. Po zbere urobíme letný rez višní a čerešní.

Prečítajte si tiež: 6 tipov, aby kvety počas dovolenky prežili bez ujmy

25. – 27.07.2019 (dni koreňov)

Zbierame skoré odrody zemiakov, karotku, petržlen. Všetky plodiny majú teraz výbornú trvanlivosť a sú vhodné na konzervovanie, sušenie či mrazenie.

28. – 29.07.2019 (dni kvetov)

Okopávame kvetinové záhony, polievame a hnojíme balkónové kvety a izbovky. Pri odchode na dovolenku nezabudnime izbovým a balkónovým rastlinám zabezpečiť dostatok vlahy.

30. – 31.07.2019 (dni listov)

Pokosíme a zavlažíme trávnik. Vyčistíme záhon jahôd, prvé rastliny z poplazov si pripravíme na mladé sadenice, ostatné odstrihneme.  Skontrolujeme záhradné jazierko.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok

    avatar