Lunárny kalendár pre záhradkárov – júl

Leto a s ním horúce dni sú tu, ale záhradkári neprázdninujú. Naopak, tento mesiac nás čaká naozaj veľa práce.

Letné kvety na lúke pri západe slnka

01.07.2020 (deň listov)

Ak je sucho, zalejeme zeleninu. Teraz rastliny vedia dobre hospodáriť s vodou a dobre ju využijú. Rastliny zalievame ráno a tesne pri zemi. Polievame aj izbové rastliny, zbierame liečivé rastliny – medovku, mätu, tymian.

02. – 04.07.2020 (dni plodov)

Kolíkovým rajčinám pravidelne vyštipujeme zálistky. Záhon s jahodami vyčistíme, z poplazov môžeme pripravovať nové sadenice. Raz rodiacim jahodám po poslednom zbere zostriháme listy tesne nad srdiečkom, stále rodiace jahody nezostrihávame – obrali by sme sa tak o ďalšiu úrodu. Vysádzame priesady karfiolu, pravidelne vetráme skleník.

05. – 06.07.2020 (dni koreňov)

Zamerajme sa najmä na koreňovú zeleninu. Skypríme pôdu okolo zeleru a póru. Ak je sucho, zalejeme citlivejšiu zeleninu – mrkva a kaleráb pri nedostatku vlahy praskajú. Môžeme vysievať reďkovku na jesennú spotrebu.

07. – 08.07.2020 (dni kvetov)

Prihnojíme viac rodiace jahody, okopeme brokolicu. Ak sa už jarným cibuľovinám zatiahli listy, môžeme ich z pôdy vybrať. Po vybratí si ich označíme a uložíme na tmavé a suché miesto. Vysádzame ich opäť na jeseň. Ružiam odstrihneme odkvitnuté kvety. Prihnojíme trvalky, ruže a izbové rastliny na podporu kvitnutia.

09. – 11.07.2020 (dni listov)

Okopávame, prihnojíme a zalievame záhony s listovou zeleninou a hlúbovinami. Úrodu teraz bierame len na priamy konzum, nie na spracovanie či odkladanie do zásoby. Na voľné miesta vysievame a vysádzame letné odrody šalátu aj šalátovú čakanku.

12. – 13.07.2020 (dni plodov)

Zbierame uhorky – nakladačky. Zber by sme mali urobiť 2-3x do týždňa, aby sa tvorili nové plody. Môžeme zopakovať výsev kríčkovej fazule, zabezpečíme si tak jesennú úrodu.  Tyčovým rajčinám neustále vylamujeme bočné výhony. Keď dosiahnu požadovanú výšku, zaštipneme im vrcholový výhonok.  Pustíme sa do letného rezu stromov.

14. – 16.07.2020 (dni koreňov)

Vo vyšších polohách zbierame jesenný cesnak, cibuľu a skoré zemiaky. Pozornosť venujeme aj kompostu – je potrebné ho poprehadzovať, aby sa prevzdušnil. Na prípadné prázdne hriadky môžeme vysievať aj rastliny na zelené hnojenie. Žiadne hriadky nie je vhodné nechávať prázdne, bez porastu. Ak zbierame žihľavovú vňať, tak tento mesiac by sme mali zber ukončiť. Rastliny si totiž začínajú vo zvýšenej miere ukladať dusík vo forme dusičnanov. Týka sa to aj mladej vňate.

17. – 18.07.2020 (dni kvetov)

Polejeme izbové a balkónové kvety, je vhodné ich aj prihnojiť. V skleníku pravidelne vetráme a zalievame podmokom.  Pri veľkej násade plodov dáme pod konáre stromov pevné opory. Zberáme skoré hlúboviny. Okopávame a zalievame okrasné dreviny a kvetinové záhony.

19. – 20.07.2020 (dni listov)

Vysádzame priesady letného šalátu, vysievame reďkovku, čierny koreň, hlávkový šalát a cukrovú kukuricu. Pokosenou trávou mulčujeme v tenkej vrstve záhony – zabránime tak rastu buriny a pod mulčom sa udrží vlaha. Okolo stromčekov a ovocných kríkov môže byť vrstva mulču aj hrubšia. Prečistíme záhon malín. Plody zbierame len na priamy konzum.

21. – 22.07.2020 (dni plodov)

Zberáme rajčiny, papriku, uhorky a ďalšiu plodovú zeleninu a ovocie. Po zbere urobíme letný rez višní a čerešní. Spod stromov dôkladne zbierame opadané ovocie, podoprieme konáre, ktoré by sa mohli pod váhou plodov zlomiť.

23. – 25.07.2020 (dni koreňov)

Zbierame skoré odrody zemiakov, karotku, petržlen. Vysievame reďkovku, poloskorú mrkvu, rozsadíme letný pór. Zeleninu a ovocie pravidelne zavlažujeme. Odrezkami množíme muškáty, fuksie, klinčeky. V čase perigea (25.7.) však nič nesadíme a nemanipulujeme s rastlinami, pretože sú chúlostivé na poškodenie.

26. – 27.07.2020 (dni kvetov)

Okopávame kvetinové záhony, polievame a hnojíme balkónové kvety a izbovky. Pri odchode na dovolenku nezabudnime izbovým a balkónovým rastlinám zabezpečiť dostatok vlahy. Očkujeme ruže, delíme odkvitnuté trvalky.

Prečítajte si tiež: 6 tipov, aby kvety počas dovolenky prežili bez ujmy

28. – 29.07.2020 (dni listov)

Pokosíme a zavlažíme trávnik, skontrolujeme záhradné jazierko. Okopávame a zalievame záhony s listovou zeleninou a hlúbovinami. Na prázdne záhony môžeme vysievať čínsku kapustu. Vyberieme jej správne miesto – má vysoké nároky na vlahu a živiny a neprospievajú jej veterné miesta.

30. – 31.07.2020 (dni plodov)

Ak chceme vlastné osivo, zbierame semená kvetov, zeleniny. Polievame a okopávame uhorky, papriky, rajčiny, melóny, baklažány a tekvicu. Tyčkovým rajčinám vylamujeme zálistky. Jahodám odstráňme odnože. Z jednoročných rastlín si pripravíme nové sadenice.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok