Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!

  • 24.07.2022

Máme v trávniku rebríček. Dá sa, prosím, nejako využiť?

Rebríček obyčajný
Foto: Shutterstock

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je vytrvalá bylina obľubujúca suchšie pôdy. Zberáme kvitnúcu vňať bez spodných zdrevnatených častí. Sušíme v tieni do 35 °C. Pri citlivej pokožke je nutné sa pri zbere na slnku chrániť rukavicami, lebo môže vyvolať zápal kože.

Obsahuje veľa účinných látok. Je mnohostranne využiteľný pri poruchách trávenia, menštruačných ťažkostiach a zvonku na ošetrovanie rán. Horčiny podporujú trávenie a uvoľňovanie žlče, čo zlepšuje trávenie tukov a harmonizuje stolicu. Vďaka siliciam a flavonoidom s antibakteriálnymi, protizápalovými a spazmolytickými vlastnosťami pomáha ľuďom s citlivou sliznicou žalúdka. Reguluje menštruáciu, zmierňuje nadmerné krvácanie a bolestivé kŕče v podbruší.

Osvedčil sa ako prastará „vojenská bylina“ pri liečení zranení, kde čerstvo nasekaný a priložený na ranu zastavuje jej krvácanie, dezinfikuje ju a urýchľuje hojenie. Harmonizuje činnosť srdca a zvyšuje jeho výkon. Je výborný na mastné vlasy a pri nadmernej tvorbe lupín. Pri liečbe sa súčasne neužíva alkohol ani káva. Nie je vhodné jeho nadmerné a dlhodobé užívanie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla?