Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!

  • 24.07.2022

Máme v trávniku rebríček. Dá sa, prosím, nejako využiť?

Rebríček obyčajný
Foto: Shutterstock

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je vytrvalá bylina obľubujúca suchšie pôdy. Zberáme kvitnúcu vňať bez spodných zdrevnatených častí. Sušíme v tieni do 35 °C. Pri citlivej pokožke je nutné sa pri zbere na slnku chrániť rukavicami, lebo môže vyvolať zápal kože.

Obsahuje veľa účinných látok. Je mnohostranne využiteľný pri poruchách trávenia, menštruačných ťažkostiach a zvonku na ošetrovanie rán. Horčiny podporujú trávenie a uvoľňovanie žlče, čo zlepšuje trávenie tukov a harmonizuje stolicu. Vďaka siliciam a flavonoidom s antibakteriálnymi, protizápalovými a spazmolytickými vlastnosťami pomáha ľuďom s citlivou sliznicou žalúdka. Reguluje menštruáciu, zmierňuje nadmerné krvácanie a bolestivé kŕče v podbruší.

Osvedčil sa ako prastará „vojenská bylina“ pri liečení zranení, kde čerstvo nasekaný a priložený na ranu zastavuje jej krvácanie, dezinfikuje ju a urýchľuje hojenie. Harmonizuje činnosť srdca a zvyšuje jeho výkon. Je výborný na mastné vlasy a pri nadmernej tvorbe lupín. Pri liečbe sa súčasne neužíva alkohol ani káva. Nie je vhodné jeho nadmerné a dlhodobé užívanie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?