Škvrny a praskliny na póre. O akú chorobu, alebo škodcu sa jedná?

  • 19.01.2020

Prečo sú v póre podlhovasté škvrny a praskliny na bielej časti v blízkosti koreňa?
Eva H., Malé Zálužie

Pór

Môžu to byť chodbičky, ktoré zanechali za sebou larvy mínerky pórovej (Napomyza gymnostoma). Škodcom je sivohnedá muška dlhá asi 4 mm. Prezimuje ako kukla v pôde. U nás má dve generácie do roka. Prvá, jarná, napáda cibuľu z jesennej a skorej jarnej výsadby. Druhá sa objavuje na jeseň a napáda pór.

Mušky sa roja sa pri teplote nad 10 °C. Samičky nakladú vajíčka na končeky listov cibule a póru – vpichy sú viditeľné voľným okom ako biele bodky tesne za sebou. Z nich sa vyvinú larvy dlhé 5 až 8 mm. Tie začnú vyhlodávať chodbičky v liste a smerujú do podzemnej časti rastliny (cibuľa). Na konci chodbičky sa zakuklia. Kukla je hnedá, viditeľná voľným okom. Z nej sa vyvinie mucha a celý cyklus sa opakuje.

Mínerka pórová

Ochrana porastov pred mínerkou pórovou je mechanická – cibuľu zakryjeme bielou netkanou textíliou v období okolo 10. apríla, pór približne 15. augusta. Necháme ich zakryté štyri až šesť týždňov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?