Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať

  • 23.01.2023

Aj počas zimy zvykneme využívať v kuchyni rôzne druhy zeleniny, no časť z nich putuje do koša alebo kompostu. Vedeli ste však, že si z odrezkov ľahko vypestujeme čerstvé vňate?

01 miro pochyba vnate
Foto: Miro Pochyba

Koreňová zelenina má napríklad nezastupiteľné miesto pri príprave vývarov. Po príprave na kuchynské využitie však niekedy ostáva časť zeleniny nevyužitá, prípadne sa nahromadí množstvo odpadu, konkrétne odrezky, ktoré putujú na kompostovisko alebo do odpadkových košov.

Niečo z toho, čo sme doteraz vyhadzovali, však môžeme ďalej využiť. Nepoužité strúčiky cesnaku alebo cibule nám napríklad poskytnú chutnú a aromatickú vňať, využiť ju môžeme do šalátov alebo na varenie. Čerstvé zeleninové vňate, ktoré sú plné hodnotných prírodných látok, si ľahko vypestujeme aj z vrchných odrezkov koreňov petržlenu, mrkvy či buľvy zeleru.

Je to jednoduché a rýchle, stačí na to slnečný a teplejší okenný parapet v kuchyni. Podľa potreby môžeme dopĺňať ďalšie odrezky a získavať sviežu vňať až do konca zimy.

Ako si vypestovať zeleninové vňate na parapete

1. Korene mrkvy alebo petržlenu, ktoré dávame do varenia, poslúžia aj na dopestovanie krehkej vňate. Postačí vrchná časť koreňa so zdravou listovou bázou.

02 miro pochyba odrezky
Foto: Miro Pochyba

2. Buľvy zeleru krájame do polievok či omáčok. Z vrchného odrezka ľahko získame vňať. Inou možnosťou, ako ju získať, je výsadba malej buľvy do kvetináča.

03 miro pochyba odrezky
Foto: Miro Pochyba

3. Odrezky uložíme do plytkého tanierika, do ktorého sme naliali vodu. Dáme pozor, aby boli vrchné časti koreňov ponorené vo vode.

04 miro pochyba odrezky
Foto: Miro Pochyba

4. Zvyšné strúčiky cesnaku vysadíme do kvetináča s vlhkým substrátom a umiestnime na svetlo. Jeho vňať oceníme pri príprave jedál, šalátov a nátierok.

05 miro pochyba odrezky
Foto: Miro Pochyba

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie