Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek
Koniec zimy sa blíži a to je vhodné obdobie na dokončenie zimných rezov. Pustíme sa tiež do vysievania ďalších druhov zeleniny a prvých letničiek. Na čo ešte nezabudnúť?
Režeme jadroviny
V tomto období nezabudnime na zimný rez jabloní či hrušiek. Jeho cieľom je podpora rodivosti, rastu, celkovej vitality, zdravotného stavu dreviny a zároveň slúži aj na tvarovanie koruny. Dôležité je v rámci tejto činnosti uskutočniť presvetlenie korún a porastov, zbaviť dreviny prestarnutých, suchých a poškodených konárov. Nezabúdajme ani na predjarný postrek ovocných drevín vhodnými prípravkami.
Práce na konci zimy
Koncom mesiaca sa môžeme pustiť už aj do nakličovania zemiakov. Volíme na to skoré odrody a vždy čo najkvalitnejšie hľuzy. Postupne ich ukladáme na vrstvu rašeliny alebo záhradníckeho substrátu. Počítame s tým, že celé nakličovanie trvá 5 – 6 týždňov. Prebiehať by malo vo svetlom priestore s teplotou asi 15 °C.
Pripraviť si tiež môžeme hriadku pre jarnú výsadbu cesnaku. Namorené strúčiky skorých odrôd vysádzame, hneď ako trochu obschne pôda.
Dobré je tiež čo najskôr po zime stihnúť vybrať starší obsah kompostéra, kompost preosiať, rozhodiť a zapracovať do pôdy v miestach, kde plánujeme v tomto roku pestovať zeleninu.
Vysievame hrach, mrkvu a teplomilnú zeleninu
V teplejších lokalitách si už koncom mesiaca môžeme vonku do pripravenej pôdy vysiať osivo hrachu. Pôda by mala byť na mieste budúceho hrachoviska mierne zásaditá, priepustná, humózna a s drobnohrudkovitou štruktúrou bez koreňov trvácich burín.
Piesočnaté pôdy pred výsevom obohatíme vyzretým a preosiatym kompostom. Hrachu sa príliš nedarí v ílovitých a veľmi kamenistých či zmáčaných pôdach. Hrach nepestujeme opakovane na tých istých hriadkach. Na mieste, kde sme ho mali v minulom roku, ho najskôr vysejeme až o ďalšie štyri roky.
Okrem toho si koncom februára a začiatkom marca môžeme na hriadky vysiať aj mrkvu karotku, prípadne čierny koreň, s výsevom petržlenu ešte chvíľu počkáme. Výsevy si označíme. Ako ochranu pred prípadným poklesom teplôt osiatu plochu zakryjeme bielou netkanou textíliou.
V interiéri vo februári realizujeme výsev papriky, baklažánu a hlúbovín, či už na rýchlenie, alebo pestovanie vo voľnej pôde v záhrade. Ak plánujeme pestovanie paradajok vo fóliovníku či v skleníku, vysievame teraz i tie, na pestovanie vonku počkáme do polovice marca.
Do záhonov vo vykurovanom skleníku aj do pareniska koncom mesiaca vysejeme reďkovku, reďkev a hlávkový šalát, ale aj skorú kapustu, kaleráb, brokolicu a karfiol.
Vysievame bôb
Pestovanie tejto strukoviny nie je stále v našich záhradách bežné, pritom nám môže aj z malej plochy poskytnúť veľkú úrodu. Bôb je zdravá a v kuchyni rozmanito využiteľná strukovina. Počítať však musíme s tým, že má dlhšie vegetačné obdobie a ocení kvalitne pripravenú a výživnejšiu pôdu.
Semená bôbu môžeme vysievať priamo na stanovište alebo si ho predpestovať v skleníku. Semená bôbu pri výseve do voľnej pôdy namáčame, pri predpestovaní to nie je potrebné. Ak vysievame do predpripraveného kvetináčika, do každého zatlačíme po dva kusy semien. Substrát utlačíme, zavlažíme a nádobky so semenami premiestnime na teplé a svetlé mesto.
Údržba krov
Využime slnečné dni na konci zimy a urobme si v záhrade menšiu revíziu. Dreviny, ktoré sú príliš prestarnuté, viac poškodené alebo prekážajú či zasahujú nadmieru k susedom, môžeme v tomto období odstrániť.
Pustiť sa však môžeme aj do zmladenia silným spätným rezom prerastených živých plotov alebo krov, ktoré dávno stratili svoju formu. Nezabudnime tiež zredukovať porast príliš rozrasteného paviniča, teraz je na to priaznivý čas.
Režeme letné kry
Koncom zimy si nájdime čas na rez listnatých kríkov, ktoré kvitnú v lete a začiatkom jesene. K takýmto patrí napríklad bradavec, nátržník, perovskia, ľubovník kalíškatý alebo niektorý z tavoľníkov (Spirea × bumalda, Spirea japonica) či ďalšie druhy. Ak takéto pestujeme, myslime na to, že bohato kvitnú len na nových výhonkoch, no a ak rez zanedbáme, kvetov bude málo, prípadne tieto dreviny nemusia rozkvitnúť vôbec.
V rámci rezu odstráňme vo výške asi 20 cm nad pôdou všetky minuloročné výhonky. Keď sa oteplí, koncom februára alebo až v marci uskutočnime aj rez levandule. Skoro na jar všetky živé výhonky skráťme zhruba o tretinu, mladé a riedke jedince aj hlbšie, až do cca dvoch tretín.
Ošetrujeme okrasné trávy
Postarať o ne sa musíme, hneď ako sa skončia mrazivé noci, čiže koncom februára alebo v prvej polovici marca. Neskôr totiž začnú pučať a nové steblá sa neskoro realizovanými zásahmi poškodia.
Každý druh okrasnej trávy môže mať na predjarnú starostlivosť iné požiadavky. Do ošetrenia tejto zelene sa pustime v slnečnom a bezveternom počasí. Ak fúka vietor, bude sa nám pracovať horšie, ľahšie zvyšky totiž vietor unáša. Pracujme v rukaviciach, steblá mnohých druhov sú poriadne ostré. Nastrihané steblá stredne vysokých a vyšších druhov môžeme vyhodiť do bioodpadu, no je to škoda, pretože sa hodia aj na kompostovanie.
Nezabudnime, že aj okolie porastov tráv žiada trochu pozornosti. Po úprave prekyprime okolitú pôdu. Začiatkom jari sa vyplatí zakomponovať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Trávy môžeme skoro na jar aj presádzať na nové miesta, rozmnožovať delením či vysádzať celkom nové.
Vysievame letničky
Vo februári pokračujeme s výsevom prvých letničiek. Ideálne ak máme k dispozícii vykurovaný skleník alebo aspoň širší, teplý a svetlý okenný parapet. Od januára do februára si vysievame osivo begónie vždykvitnúcej, petúnok, lobeliek, muškátov, agerátu, papuľky, plamenníka, šalvie, netýkaviek a aj nádherne kvitnúcej a exoticky pôsobiacej kobey.
Na čo ešte nezabudnúť?
Úžitková záhrada
- Presvetľujeme liesky. Najskôr si však lieskové kry dobre prezrieme, odstránime všetky suché, poškodené alebo choré konáre. Týmto zásahom podporíme celkovú vitalitu lieskových kríkov, rodivosť no a aj odolnosť proti chorobám a škodcom.
- Likvidujeme staré, choré a poškodené ovocné stromy a kry.
- Počas celého mesiaca tiež môžeme z kmeňov odstraňovať hrubšie nánosy lišajníkov. Ak je povlak slabší, ovocným drevinám neškodí.
- Koncom mesiaca môžeme začať s rozmnožovaním malín. Ostrým rýľom vyberieme z porastu najsilnejšie mladé jedince a presadíme ich na nové miesta. Redukovať však môžeme aj rozrastenejšie porasty.
- Odstránime úplne pri pôde staré a vyrodené výhonky z porastu malín, černíc a malinočerníc. Ponechané mladé výhonky skrátime až na jar.
Okrasná záhrada
- Začiatkom mesiaca a v jeho polovici kontrolujeme neporušenosť zimného krytu citlivejších druhov okrasných rastlín. Je to dôležité hlavne v období silnejších mrazov.
- Začneme s predpestovaním rastlín hľuznatých begónií. Ideálny čas je na to od polovice mesiaca. Hľuzy vysádzame do rašelinového substrátu a menších kvetináčov. Následne ich umiestnime na svetlé a teplejšie miesto.
- Režeme okrasné stromy s kompaktnými guľovitými korunkami. Iba vďaka pravidelnému rezu si zachovajú peknú formu. Priaznivý čas je na to koncom mesiaca.
- Už koncom mesiaca môžeme postupne pristúpiť k odstráneniu suchých nadzemných častí trvaliek. Prikrývku ponechajme len citlivejším druhom. Z miest, kde pučia jarné cibuľoviny, dajme preč suché lístie.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Daniel Veselský, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, existuje nejaká rastlina ktorá odpudzuje mačky? V okolí je kopec túlavýc…