Podbeľ je mimoriadne liečivý. Viete, prečo by ste ho ale nemali užívať dlhodobo?

  • 09.04.2021

Podbeľ (Tussilago farfara) je dobre známa trvalka, ktorá rastie skoro na jar. Menej ľudí však vie, že zbierame nielen kvety, ale aj listy.

Podbeľ

Kvety je najlepšie zbierať na začiatku kvitnutia, najlepšie medzi 14.00 a 16.00 hod. List v máji a júni, najlepšie okolo 9.00 hod.

Prečo ho užívať opatrne?

Najmä v kvetoch, ale aj v listoch sa nachádzajú pyrilizidinové alkaloidy (tussilagin, senecionin, senkirkin). Aj keď je ich obsah minimálny, neodporúča sa užívať podbeľ dlhodobo, ani prekračovať dávky. Sušením sa obsah alkaloidov znižuje. Podbeľ sa užíva v zmesiach, väčšinou je to 15 – 20 % zmesi. V tomto prípade môžeme podbeľ považovať za úplne bezpečný, taktiež celú zmes.

Znamená to, že ak si robíme jarný čaj s podbeľom a zmiešame ho napríklad so sedmokráskou, žihľavou, pľúcnikom, tak v čerstvej forme je podbeľ v tejto zmesi absolútne bezpečný.

Samostatné užívanie podbeľa sa neodporúča tehotným, dojčiacim ženám a malým deťom.

podbel

Podbeľ podporí vykašliavanie, ale pomôže aj pri bolesti kĺbov

Podbeľ sa užíva na ochorenia dýchacích ciest. Je to slizovitá rastlina, na slizniciach vytvorí ochranný film, pod ktorým lepšie prebieha liečivý proces, utišuje dráždivý kašeľ, alebo podporuje vykašliavanie. Kvety znižujú kŕče priedušiek, listy obsahujú viac slizov.

Odvar z listov sa používa na liečbu ekzémov, zábal z čerstvých listov na reumu a bolesti kĺbov. Listy účinkujú aj pri neuralgických ochoreniach.

Príklad bylinkového čaju s podbeľom

10 g kvetov a listov podbeľa, 15 g brezových jahniad, 20 g listov a kvetov sedmokrásky. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 200 ml studenej vody, privedieme k varu, odstavíme na 10 minút, precedíme. Môžeme osladiť medom.

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?