Prvá pomoc pri bolesti zubov a krvácaní ďasien. Alchemilka má všestranné využitie nielen pre ženy

 • 01.07.2021

Alchemilka je vo všeobecnosti považovaná za ženskú bylinku, pretože má množstvo priaznivých účinkov práve pre nežnejšie pohlavie. V skutočnosti však patrí medzi všestranného pomocníka pre mužov i ženy.

Alchemilka

Odkiaľ pochádza alchemilka?

Alchemilka má svoj pôvod v Anglicku, no v súčasnosti je rozšírená po celom svete. Jej latinský názov Alchemilla je odvodený z arabského slova al-kymia, ktoré označuje prírodnú silu alchýmie, čo krásne symbolizuje liečivú hodnotu alchemilky. Poznáme viac než tridsať druhov alchemilky, no nie je potrebné ich rozlišovať, pre laika sú ťažko rozpoznateľné. Dôležitý je fakt, že všetky majú liečivé uplatnenie.

Kameň mudrcov sa skrýva v alchemilke

O alchemilke, ktorá je ľudovo prezývaná aj ako nebeská rosa alebo bylinka Panny Márie, koluje množstvo povier. Má špecifický tvar listov, na ktorých každé ráno nachádzame kvapky tekutiny. Tá vyviera na okraji jej listov. Alchymisti verili, že túto silnú mesačnú vodu potrebujú na to, aby vytvorili kameň mudrcov. Podľa inej povery sa kvapky rosy na listoch alchemilky považovali za slzy Panny Márie. Hovorilo sa, že po ich vypití pomáhajú liečiť ženské problémy. Ženy verili, že kvapky rosy im dopomôžu ku kráse, vitalite i plodnosti.

Alchemilka

Zaujímavosti, ktoré sa oplatí vedieť

Alchemilka kvitne od mája do augusta, má drobné žltozelené kvety tvoriace súkvetia. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, bažinatých lúkach, no i v horských oblastiach. Na medicínske účely sa môžu využiť všetky nadzemné časti (listy, stonky, kvety) rastliny. Má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Ak zachytíte názov ženský plášť, nebeská rosa, husia nôžka, divý muškát, hviezdoš, levia laba, pod každým z nich sa skrýva práve alchemilka.

Alchemilka

Alchýmia v drobnom kvete – pre ženy, no i pre mužov

Hoci alchemilka je typická svojou schopnosťou harmonizovať ženské hormóny, skvele si poradí aj s množstvom iných zdravotných ťažkostí.

Táto rastlinka pomáha pri hnačkách, urýchľuje hojenie rán a pomôže aj pri problémoch s vyrážkami. Hojí v podstate všetky zápaly v tele. Používa sa pri akýchkoľvek problémoch v ústnej dutine, pri krvácajúcich a zapálených ďasnách, na výplach ústnej dutiny namiesto ústnej vody, pri laryngitíde alebo ako kloktadlo pri zápale hrtana. Napomáha tráveniu, podporuje funkciu svalov a využíva sa aj ako doplnok pri chudnutí. Posilňuje srdce a prečisťuje krv. Podporuje plodnosť, pomôže pri bolestivej a nepravidelnej menštruácii a mnohých iných, viac či menej závažných ženských ťažkostiach.

Bylinka priaznivo ovplyvňuje fyziologické cykly v tele ženy, ale tiež psychiku, ktorá sa mení počas života vplyvom hormonálnych zmien v tele. Je jednou z unikátnych byliniek, ktoré podávajú pomocnú ruku najmä v okamihu, kedy sa v živote ženy objavia gynekologické či hormonálne problémy.

Alchemilka a ostatné bylinky na stole

V čom sa skrýva liečivá sila alchemilky?

 • Odporúča sa po extrakcii zuba pre lepšie hojenie
 • Pomáha pri krvácaní ďasien a zápaloch hrtana
 • Zaceľuje zle hojace sa rany a vredy
 • Odvar z alchemilky pomáha pri krvácaní z nosa
 • Je účinným antioxidantom
 • Zlepšuje priebeh cukrovky
 • Priaznivo pôsobí na atrofujúce svaly
 • Pomáha pri hnačkách a zlepšuje trávenie
 • Uvoľňuje kŕče a zastavuje krvácanie
 • Prečisťuje krv
 • Je vhodná pri odtučňovacích kúrach, pomáha pri redukcii hmotnosti
 • Zvyšuje kvalitu vlasov a pleti
 • Vhodná je aj ako doplnok pri liečbe sklerózy multiplex

V ženskom svete: Pri akých ženských ťažkostiach pomôže alchemilka?

 • Harmonizuje stav ženských hormónov a vyrovnáva ich hladinu
 • Preventívne pôsobí proti gynekologickým zápalom, výtokom a kvasinkovým infekciám
 • Stabilizuje ovulačný cyklus a výrazne zvyšuje šance na počatie
 • Regeneruje ženské pohlavné orgány
 • Spevňuje brušné svalstvo, panvové dno a posilňuje maternicu
 • Mierni menštruačné bolesti, silné či nepravidelné krvácanie
 • Pomáha vyrovnať sa s príchodom menopauzy, zmierňuje návaly, potenie a nespavosť
 • Je pomocníkom pri sklonoch k potratom
 • Podporuje hojenie popôrodných rán a stiahnutie maternice

Alchemilka

Sušenú alchemilku sa oplatí mať v komore

Alchemilku sušíme v tenkej vrstve, ideálne v site alebo v sušičke, aby bol priestor vetraný aj zo spodnej vrstvy. Listy sa ľahko zaparujú, je preto potrebné ich počas sušenia obracať. Správne usušená alchemilka si uchová peknú svetlozelenú farbu.

Čaj z alchemilky

Lyžičku čerstvej alebo sušenej alchemilky zalejeme 2 dcl horúcej vody. Necháme lúhovať 20 minút. Čaj by mal mať žltú alebo zelenú farbu . Užívame ho teplý po dúškoch 2 x denne. Čaj je vhodný aj na dlhodobé užívanie, nakoľko nie sú potvrdené žiadne negatívne účinky.

Ženám túžiacim po dieťatku sa odporúča denne vypiť aspoň šálku alchemilkového čaju. Čaj z alchemilky zvyšuje šancu na otehotnenie a zároveň znižuje riziko potratu.

Čaj z alchemilky

Vonkajšie použitie alchemilky

Náplasť z čerstvej vňate alchemilky zastavuje krvácanie. Obklad z alchemilky je vhodný pri poraneniach kože, pri povrchových infekciách, zápaloch. Odvar z alchemilky sa používa pri kúpeli nôh, vaginálnych výplachoch, ale i pri zápaloch očí a spojiviek. Pripravíme si ho veľmi jednoducho z litra vody a dvoch hrstí sušenej alchemilky. Povaríme 1 – 3 minúty, precedíme a necháme schladiť.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Prečo žltnú mladé listy malín? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí